10.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vystavovali len, kmín i konopí

Především odrůdy olejného lnu a kmínu představila na veletrhu Techagro společnost AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. Za olejný len Astella obdržela od časopisu Úroda cenu Za inovaci v rostlinné výrobě.

Odrůda Astella má normální poměr mastných kyselin. Podíl kyseliny alfa-linolenové kyseliny je tedy vysoký a kyseliny linolové nízký. Jak uvedl ředitel společnosti Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., nízký obsah kyseliny linolové v zásadě znamená, že olej nebude tak citlivý vůči oxidaci (žluknutí). Kyselina alfa-linolenová se řadí se mezi omega-3 mastné kyseliny. Člověk si ji nedokáže v těle vyprodukovat a je důležité ji získávat formou potravy. Pokud by ji chtěl spotřebitel přijímat formou lněného oleje, je podle Ing. Šmirouse vhodné mít doma malý lis na semena a lisovat si přibližně týdenní dávku. Olej je potřeba uchovávat v chladu a temnu. Dodal, že Astella je výnosná, hnědosemenná, s odolností vůči některým chorobám. V porostu zaujme bílými květy hvězdicovitého varu. Hlavní šlechtitelkou odrůdy je Ing. Marie Bjelková, Ph.D., ze společnosti Agritec.

S kmínem uspěli již dříve

Ve stánku ukázali zájemcům také ostatní odrůdy lnu z jejich produkce a další plodiny. Jsou úspěšní ve šlechtění kmínu. Stálicí na trhu je ozimý Aprim, který získal roce 2014 získal GrandPrix Techagro. K novým odrůdám patří jednoletý Aklei. Ing. Šmirous uvedl, že je unikátní v tom, že se seje brzy v březnu, letošní rok by pro to byl ideální. Sklizeň se dá předpokládat na konci září nebo v v říjnu. Jde o doplňkovou odrůdu, která se hodí spíše do teplejších oblastí. Jejím účelem je trochu pomoci a stabilizovat plochy českého kmínu. Když například nějakému pěstiteli nevyjde dvouletý nebo ozimý kmín, bude schopen nahradit plochu a produkci jednoletým kmínem, uvedl Ing. Šmirous.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down