02.04.2024 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ověřování odrůd kmínu kořenného

Nejvýznamnější kořeninovou plodinou našeho zemědělství je kmín kořenný. Plochy i výnosy v praxi dosti výrazně kolísají v rozmezí přibližně 2000 až 5000 ha. Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla sklizňová plocha v letech 2021 celkem 3183 ha s výnosem 0,83 t/ha, v roce 2022 pak 3516 ha s výnosem 0,64 t/ha a na rok 2023 činí odhad sklizňové plochy podle sdružení Český kmín 2579 ha s výnosem 0,8 t/ha.

Na pěstitelských plochách jsou zastoupeny především tradiční dvouleté odrůdy kmínu domácího původu. Jejich zastoupení je odhadováno zhruba na 75 %. Na zbývající ploše je pěstována také domácí odrůda, a to ozimý kmín Aprim. Rovněž jsou registrovány dvě odrůdy jarního kmínu, ale jejich rozšíření v praxi lze jen těžko odhadnout, uvedl to v článku pro časopis Úroda Ing. Petr Zehnálek (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský).

 Zkouší se dvouleté odrůdy

Nezbytnou součástí registračního řízení je zkoušení užitné hodnoty odrůd. V současnosti jsou v případě kmínu kořenného zakládány pokusy pro zkoušení užitné hodnoty s tradičními dvouletými odrůdami. Získané výsledky zkoušení jsou pravidelně publikovány, a jsou tak dispozici všem zájemcům, především pěstitelů a zpracovatelům.

Nejvyšších výnosů dosahuji v současnosti odrůdy Prochan a Kamín. O něco nižší výnosovou úroveň má nejstarší registrovaná odrůda Rekord. Odrůdy Rekord a Kamín se vyznačují vyšším obsahem silic. V dalších hospodářských vlastnostech se odrůdy významně neliší, snad až na o něco ranější zrání u odrůdy Rekord. Rovněž v zastoupení základních složek silice karvonu a limonenu nejsou výrazné rozdíly.*

Více informací naleznete v časopisu Úroda č. 2/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down