04.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trh přichází jarní odrůda kmínu

Tradiční sortiment založený především na olejném lnu, kmínu a konopí ukázala na výstavě Naše pole firma AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. Novinkou mezi jejich odrůdami je jednoletý kmín.

Jednoletý kmín Aklei byl v ČR registrován v říjnu 2022, seje se v březnu a sklizeň probíhá na konci září a začátku října, konstatoval ředitel společnosti Ing. Prokop Šmirous, Ph.D. Dodal, že je vhodný především do teplejších podmínek, tedy do nižších poloh se sušším počasím. Výnos se pohybuje v rozsahu 1,5 až 2 t/ha. Odrůda je primárně určená pro potravinářské využití, obsah silic je oproti dvouletým odrůdám nižší, což ale kompenzuje krátká vegetační doba.

Unikne hálčivci

Mezi výhody nové odrůdy Ing. Šmirous uvedl, že kmín není na poli přes zimu a nehrozí problémy například s poškozením během tohoto období. Díky jednoletosti odrůda uniká napadení hálčivcem kmínovým a také herbicidní ochrana je jednodušší. V podstatě stačí základní preemergentní ochrana například přípravkem Bandur, případně další aplikace během sezóny. Pokud je ale pole vybráno dobře, vystačí si zemědělec s jednou aplikací herbicidu. Je samozřejmě nutná ochrana proti makadlovce kmínové a dalším škůdcům, jako je klopuška. V závislosti na ročníku, tedy vlhkosti a teplotě, se může objevit výskyt padlí. Společnost má v sortimentu také odrůdu ozimého kmínu Aprim.

Pokračují ve šlechtění olejného lnu

Kromě kmínu vystavovali na parcelkách odrůdy olejného lnu Astella, Agriol a Agram. Ing. Šmirous připomněl, že Astella je poměrně nová bělokvětá odrůda s hvězdicovitým tvarem květenství. Je hnědosemenná, s klasickým složením mastných kyselin, obsah kyseliny alfa-linolenové je vysoký až velmi vysoký, obsah oleje je vysoký, uvádí Agritec. Agriol má žlutou barvu semene, obsah tuku je vysoký, skladba esenciálních mastných kyselin je změněná: má nízký obsah kyseliny alfa-linolenové a vysoký obsah kyseliny linolové. Také hnědosemenný Agram má změněný poměr esenciálních mastných kyselin, obsah kyseliny alfa-linolenové i linolové je střední. Agritec v podkladech upozorňuje na velmi nízký obsah kyanogenních glykosidů v semeni této odrůdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down