08.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rez plevová – rezistence odrůd a změny v její populaci v roce 2023

Rez plevová (Puccinia striiformis) na pšenici způsobuje v posledních letech významné hospodářské ztráty. Změny v její populaci jsou v Evropě od roku 2000 velmi časté, ve srovnání s obdobím mnoha desítek let předtím.

Epidemické výskyty v roce 2023

Epidemické výskyty souvisely v roce 2023 s vhodnými podmínkami pro šíření a rozvoj choroby, vysokým infekčním tlakem a s rozšířením nových ras, které jsou popsány pod názvy Amboise, Kalmar a Benchmark z genetické skupiny PstS10. V současné populaci rzi plevové se pravděpodobně v menší míře vyskytují i další rasy včetně ras Warrior a Warior(-), které v ČR způsobily epidemii v letech 2013–2016. Informuje o tom v časopise Úroda (11/2023) Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV).

Polní infekční testy

Ve svém příspěvku se zabývá především vyhodnocením polních pokusů. Jak uvádí, v letech 2022 a 2023 byla v polních infekčních testech hodnocena úroveň rezistence odrůd pšenice ke rzi plevové. Bylo srovnáno napadení odrůd v souvislosti se změnami v populaci rzi plevové na pšenici. V obou testovaných letech měly vysokou úroveň odolnosti ke rzi plevové (v rozpětí hodnot 7–9) odrůdy Callistus, Crossway, Fakir, KWS Donovan, LG Absalon, LG Lunaris, RGT Davirio, Skif a Steffi. V roce 2023 došlo ke skokovému snížení úrovně rezistence odrůd Asory, Campesino, Frisky, Genius, LG Dita, LG Mocca, LG Mondial, LG Orlice, Mercedes, RGT Sacramento a RGT Telemark.

Úvodní fotografie: Symptomy rzi plevové v polním infekčním pokusu Foto Alena Hanzalová

Více informací přináší listopadové vydání časopisu Úroda (11/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down