02.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahy by bramborám prospěly i na Vysočině

Závlahy brambor mají ve většině let smysl i na Vysočině. Vyplynulo to z přednášek na semináři společnosti MEDIPO AGRAS H. B., spol. s r. o., který minulý týden proběhl v Humpolci. Kromě toho se hovořilo o trhu s bramborami v České republice a Evropské unii. Vzhledem k teplotám při sklizni některých ploch je potřeba počítat s horší skladovatelností části produkce.

Ing. Vlastimil Rasocha, ředitel MEDIPO AGRAS H. B., na semináři uvedl, že ve čtyřech letech z pěti by se plochy brambor na Vysočině měly zavlažovat. Oblast má podle něj velkou výhodu v tom, že tam nejsou tak vysoké teploty. Situaci na evropském trhu podle něj ovlivňuje nedostatek brambor na hranolky, jejichž produkce se z EU začala ve významné míře vyvážet. Producenti také výrazně zvedli výrobní kapacitu. S tím souvisí mírný pokles ploch sadby a konzumních brambor. Ing. Rasocha upozornil, že u některých partií brambor bude letos problém se skladovatelností kvůli vysokým teplotám při sklizni. Netýká se to jen České republiky, ale například i Francie, Německa a dalších zemí.

Nárůst podle ročníku a odrůdy

Zkušenosti z poloprovozních pokusů na Vysočině s kapkovou závlahou popsal Ing. Pavel Kasal, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod s. r. o. Pro dodávku vody zvolili kapkovací hadice vedené pod povrchem hrůbku. Z prezentovaných výsledků vyplynulo, že nárůst výnosu se výrazně liší nejen podle ročníku, ale také podle konkrétní odrůdy. Například v pokusech ve Vadíně se nárůst výnosu obvykle pohyboval okolo 30 procentních bodů. V roce 2022 byl ale v jedné variantě až čtyřnásobný. Nejvíce na závlahy v tomto roce reagovaly odrůdy Gala a Antonia, které zároveň sucho výnosově zasáhlo. Naopak odrůda Soraya zvýšila pod závlahou výnos zhruba o 40 procentních bodů. Zároveň ale měla ze všech testovaných odrůd v nezavlažované kontrole nejvyšší výnos, který byl zhruba dvojnásobný oproti odrůdě Gala.

Ing. Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu, se na akci věnoval možnostem podpory pěstování brambor a kromě jiného uvedl, že letos finišuje změna programu jakosti Q CZ a míří k notifikaci do Bruselu. Připomněl, že plocha brambor v letošním roce je 26 947 hektarů se započítáním domácností.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down