21.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob pšenice v roce 2023

Teploty i množství srážek v průběhu podzimu 2022 a zimy i jara 2023 významně ovlivnily rozvoj vegetace i výskyt původců chorob. Již říjen 2022 byl teplotně silně nadnormální a srážkově podnormální. Teplotně slabě nadprůměrný s podprůměrnými srážkami byl také listopad 2022.

Povětrnostní podmínky na podzim 2022 a v průběhu zimy a jara 2023 byly optimální pro rozvoj stéblolamu (Oculimacula spp.). Pro tohoto patogena je příznivý dlouhý teplý podzim a mírná zima, které jsou pro poslední ročníky typické. Teploty kolem 10 °C a dostatečná vlhkost podporují produkci spor Oculimacula spp. a jejich šíření. Vysoké napadení ozimé pšenice a ječmene bylo letos zjištěno v okresech Benešov a Kutná Hora již počátkem dubna, kdy se na bázích stébel masivně vyskytovaly typické skvrny ve tvaru oka, které pronikaly na stéblo.

Vhodné podmínky pro šíření rzí

Chladné a poměrně vlhké jaro 2023 poskytlo vhodné podmínky pro šíření rzi plevové (Puccinia striiformis). V tomto roce se rozšířily nové rasy z genetické skupiny PstS10 (Amboise, Kalmar a Benchmark).

Vegetační sezóna byla příznivá také pro rozvoj a šíření rzi pšeničné (Puccinia triticina), přestože její nástup v jarním období přišel vlivem nízkých teplot později. Počátkem července došlo kvůli vhodným teplotním a vlhkostním podmínkám k jejímu šíření. Vzhledem k silnému napadení rzí plevovou a opakovaným vysokým teplotám však docházelo v napadených porostech k rychlejšímu zasychání listů, a tedy ke zpomalení šíření patogena.

Ing. Jana Chrpová, CSc., Mgr. Jana Palicová, Ph.D., Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D.,

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 11/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down