25.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porostům obilnin věnovat co nejlepší péči

Výši dosahovaných výnosů i jakost zemědělské produkce ovlivňuje množství rozmanitých okolností. Jen zdravé a nezaplevelené porosty mohou poskytnout požadované výnosy a kvalitní produkci. Ochrana rostlin je ale díky omezování přípravků na ochranu rostlin stále složitější. Pěstitelé by neměli podceňovat preventivní opatření.

Množství poučných informací především o možnostech potlačování škodlivých činitelů zaznělo na videokonferenci „Perspektivy ochrany rostlin v konvenčním zemědělství“, který proběhl pod záštitou Zemědělského svazu České republiky ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV). Seminář shrnuje spolupracovnice redakce ve článku v Úrodě č. 5/2023.

Množství chorob

Jak uvádí, s přednáškou zaměřenou na výskyt a potlačování chorob obilnin vystoupila Ing. Jana Chrpová, CSc., z VÚRV. V úvodu přednášky upozornila na to, že spektrum patogenů ovlivňuje řada okolností, ke kterým patří probíhající klimatické změny, úzké osevní sledy nebo rezistence vůči některým účinným látkám, která se objevuje u hub z rodů Oculimacula a Mycosphaerella. Ing. Chrpová zdůraznila, že v integrované ochraně rostlin hraje důležitou roli využití geneticky podmíněné rezistence rostlin.

Mezi nejdůležitější nemoci obilnin, které mají vliv na snížení výnosu, patří choroby pat stébel (stéblolam, fuzariózy a kořenomorka), plíseň sněžná a listové skvrnitosti (braničnatka plevová i pšeničná a DTR – helmintosporiová světle hnědá skvrnitost). K dalším významným nemocem obilnin se řadí rzi, padlí travní, fuzariózy klasu, sněti a virózy.

Virózy obilnin

Ing. Chrpová připomněla, že z virových chorob obilnin se jedná o virus zakrslosti pšenice (WDV) a virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV). Obě choroby jsou velmi závažné s různým výskytem v jednotlivých letech. V porostech se může objevit směsná infekce.

Přítomnost virů nelze určit jen na základě příznaků v porostech. Spolehlivé stanovení zaručí PCR nebo Elisa testy z odebraného vzorku rostlinné tkáně. Z hlediska výskytu viróz jsou více ohrožené teplé a suché oblasti.

Virus žluté zakrslosti ječmene ve větší míře škodí v porostech ozimého ječmene. Napadené rostliny jsou oslabené a špatně přezimují. Také mají vyšší náchylnost vůči napadení dalšími chorobami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down