20.02.2014 | 09:02
Autor:
Kategorie:

Přichází nová generace fungicidů

Hlavní pozornost zimních seminářů pořádaných společností DuPont se soustředila na novou generaci fungicidních přípravků s účinnou látkou penthiopyrad. Jak vysvětlila Ing. Michaela Hospodková ze společnosti DuPont, penthiopyrad je širokospektrální inhibitor mitochondriální respirace ze třídy karboxamidů. Znamená to tedy, že blokuje dýchání houbového patogenu. V listu je rozváděn lokálně-systémově (od báze po špičku listu) a translaminárně (od svrchní ke spodní straně listu). Účinkuje preventivně a kurativně, zabraňuje klíčení spor a indukuje reakci obranných genů hostitele.

Solo účinnou látku penthiopyrad nalezneme v novém fungicidu Vertisan (penthiopyrad 200 g/l). Registrován je podle Ing. Hospodkové do pšenice proti braničnatce pšeničné a rzi pšeničné, do ječmene proti hnědé skvrnitosti, rynchosporiové skvrnitosti, ramuláriové skvrnitosti a rzi ječné, do žita proti rzi žitné, rynchosporiové skvrnitosti, braničnatce pšeničné a do tritikale proti rzi pšeničné a rynchosporiové skvrnitosti. V registrovaných plodinách vykazuje také významnou vedlejší účinnost na padlí travní. Aplikuje se v maximální dávce jedenkrát 1,5 l/ha v BBCH 25–69 u pšenice, respektive v BBCH 25–59 u ječmene. Jak doplnila Ing. Hospodková, Vertisan je počítán jako tank-mix partner zejména pro azolové přípravky v dávce 0,75 až 1 l/ha podle tlaku houbových chorob.

Druhá novinka, dvousložkový fungicid Treoris, obsahuje vedle účinné látky penthiopyrad (100 g/l) také chlorthalonil (250 g/l). Cílen je též do obilnin, ale spíše pro solo aplikace v maximální dávce jedenkrát 2,5 l/ha (vývojová fáze BBCH 30 až 69 u pšenice a BBCH 30 až 59 u ječmene). Registrované spektrum účinnosti, jak jej uvedla Ing. Hospodková, je následující: v pšenici proti braničnatce pšeničné, braničnatce plevové a rzi pšeničné, v ječmeni proti hnědé skvrnitosti, rynchosporiové skvrnitosti, rzi ječné a ramuláriové skvrnitosti, v žitě proti rzi žitné, braničnatce plevové a braničnatce pšeničné, v tritikale pak proti rzi pšeničné, rynchosporiové skvrnitosti, braničnatce pšeničné a braničnatce plevové. Významnou vedlejší účinnost vykazuje dále na helmintosporiózu pšenice v pšenici, žitě a tritikale a padlí travní ve všech registrovaných obilninách, dodala Ing. Hospodková.

Odolnost vůči smyvu nastává u obou přípravků jednu hodinu po aplikaci.*

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down