26.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu se čeká průměrná sklizeň brambor

Podle prvního vyhodnocení by sklizeň brambor v Německu měla dosáhnout výše 10,9 milionu tun. To je téměř o dvě procenta více než v předchozím roce a přibližně o jedno procento více než je víceletý průměr. Průměrný výnos by měl dosáhnout 41 t/ha, což je asi o tři procenta více než v roce 2022.

Uvádí to německé Spolkové ministerstvo výživy a zemědělství s tím, že v porovnání s víceletým průměrem zůstává výsledek stabilní. Údaje vycházejí z výnosů zjištěných spolkovými zeměmi z reprezentativně vybraných ploch v zemědělských podnicích. „Vzhledem k tomu, že bylo dosud vyhodnoceno pouze 36 % z celkového počtu téměř 700 vzorkovacích ploch, mohou být v konečném výsledku sklizně brambor ještě značné odchylky,“ upozorňuje ministerstvo.
S celkovou rozlohou 262 600 hektarů se obdělávaná plocha oproti roku 2022 mírně zmenšila o 4000 hektarů. V Dolním Sasku, nejdůležitějším německém bramborářském regionu se 45% podílem na celkové ploše, pěstovali zemědělci brambory také na menší ploše. Sklizeň v Dolním Sasku by měla dosáhnout přibližně 5,1 milionu tun, což je přibližně o tři procenta méně než v roce 2022. Plocha jen konzumních brambor je ale nižší, jak uvádí NEPG.

Počasí nepřálo kvalitě brambor

Ministerstvo uvádí, že pěstitelský rok 2023 byl poznamenán důsledky klimatické krize. Kvůli počasí byla výsadba zpožděná a kvůli chladnému a vlhkému jaru rostla plodina pomaleji. V létě hrůbky zpočátku vysychaly, následné hojné deště v červenci a srpnu zvýšily tlak škodlivých činitelů. Sklizeň musela být kvůli počasí částečně přerušena a na mnoha místech se opozdila. „Z tohoto důvodu nelze zatím učinit konečný závěr o letošní sklizni brambor, zejména pokud jde o jejich kvalitu. Vzhledem k počasí však lze předpokládat, že kvalita se bude v jednotlivých regionech značně lišit a bude také záležet na tom, jaké zásahy zemědělci provedli,“ kosntatuje ministerstvo.
Vzhledem k mírně podprůměrným výnosům, omezené nabídce ze zahraničí a posunuté sklizňové zralosti byly výrobní ceny raných brambor v letošním roce vyšší než v předchozích letech. Ceny při termínu hlavní sklizně začaly v srpnu velmi vysoko, ale v poslední době se vrátily k normální úrovni, uzavírá ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down