12.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeká se průměrná sklizeň brambor

Letošní produkce konzumních brambor by se měla podle prvních odhadů vrátit k dlouhodobému průměru. Informovalo o tom Sdružení pěstitelů brambor v severozápadní Evropě (NEPG) na začátku září. Zároveň ale vzrostla spotřeba brambor na zpracování. Kvůli průběhu počasí budou zřejmě problémy s kvalitou.

NEPG odhaduje, že pěstitelé v hlavních bramborářských zemích (Německo, Francie, Nizozemsko a Belgie) sklidí přibližně 23 mil. t brambor. To je o 1,3 milionu tun více než v roce 2022 a odpovídá to produkci roku 2021. Na letošní sklizeň ale bude mít podle sdružení zásadní vliv pozdní výskyt plísně bramboru. V některých subregionech se čeká významné napadení hlíz. Kromě toho předpokládá nižší počet hlíz pode trsy a větší výskyt fyziologických poruch.
Podle zpřesněných čísel se v uvedených hlavních bramborářských zemích plodina letos pěstuje na 518 873 ha, což je meziročně o 2,5 % více a jde také o obdobně vysoký nárůst (2,1 %) oproti pětiletému průměru, který dosahuje 508 356 ha. K největším pěstitelům patří Německo (189 810 ha) a Francie (156 940 ha), následuje Belgie (96 639 ha) a Nizozemsko (75 484 ha)

Větší spotřeba na zpracování

Sdružení připomíná, že se letos obecně termíny výsadby zpozdily oproti průměru o tři týdny (přibližně na 15. – 20. května místo 20. – 25. dubna). Počasí v srpnu vedlo k prudkému nárůstu výnosů, ale také k velkému výskytu infekce plísní bramboru. Doporučuje pěstitelům zkontrolovat každé pole a vyhodnotit napadení hlíz. Podle toho by měli plánovat likvidaci natě, skladování a na předpokládané problémy s kvalitou hlíz by měli včas upozornit svoje odběratele.
Zatímco produkce v roce 2023 je srovnatelná s produkcí v roce 2021, spotřeba hlíz na zpracování výrazně vzrostla. Zpracovatelé v celé zóně NEPG potřebují ve srovnání se situací před dvěma lety nejméně 2 000 000 tun brambor navíc, upozorňuje sdružení. V návaznosti na nižší produkci v Polsku a jižní Evropě (v důsledku menší osázené plochy a špatných klimatických podmínek) již začala exportní sezóna a nastane konkurence mezi odběrateli z oblasti zpracovatelů a exportéry, uzavírá NEPG.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down