22.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plocha řepky hlavních evropských pěstitelů meziročně poklesla

Plocha řepky v deseti nejvýznamnějších pěstitelských zemích v Evropě meziročně poklesla. Uvedla to společnost Kleffmann Digital RS GmbH, které ji měří na základě analýzy satelitních snímků. Také na Ukrajině, která je analyzována samostatně, lze podle ní pozorovat výrazný pokles pěstitelských ploch. Měření tak potvrzují již dříve zveřejněný trend.

Společnost o tom informovala v tiskové správě s tím, že v lednu se 2024 se v těchto zemích (včetně Spojeného království) nachází méně než 6 mil. hektarů řepky. Celková pěstební plocha se tak vrátila na průměrnou úroveň posledních pěti let. Údaje vycházejí ze ze satelitních snímků z družic Sentinel 1 a 2, které ve společnosti Kleffmann zpracovávají pomocí metod umělé inteligence.

Vliv počasí a ceny

Kleffmann uvádí, že největší pokles v porovnání s předchozím rokem pěstování zaznamenaly země jako Spojené království (–17 %), Rumunsko a Dánsko. Zejména v těchto regionech přiměla situace na trhu a nepříznivé povětrnostní podmínky v některých případech zemědělce k tomu, aby vyseli méně řepky. Německo a Rakousko oproti tomu zaznamenaly pouze mírné ztráty. Nicméně další pokles by ještě mohl nastat jako důsledek extrémního počasí na konci loňského a na začátku letošního roku. Ve Francii pak CropRadar zaznamenal nárůst ploch řepky o necelá 2 %. V Polsku, které je třetím největším producentem řepky v EU, se rovněž očekává snížení osevních ploch, i když hranice 1 mil. hektarů bude opět těsně překročena.
Údaje o výměře řepky na Ukrajině ukazují výrazný pokles s velkými regionálními rozdíly.*

Foto: Vizualizace z CropRadaru ukazuje plochy řepky ve sledovaných zemích, ke kterým patří Ukrajina, Polsko, Německo, Francie, Dánsko, Velká Británie, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Rakousko Zdroj: Kleffmann

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down