07.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za uplynulou sezónou ozimé řepky a podzimní období 2023

Přestože již několik měsíců probíhá nová sezóna, je dobré si podle Ing. Romana Hniličky, Ph.D., ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin najít čas na zhodnocení té nedávno skončené. Její vyhodnocení může pomoci odhalit nedostatky v pěstební technologii, kterým se v příští sezóně můžeme vyhnout a poučit se z nich.

Komplikovaná sklizeň

V únorovém vydání časopisu Úroda (2/2024) hodnotí Ing. Hnilička uplynulou sezónu přes zakládání porostů, podzimní i jarní ošetření a zdravotní stav v průběhu vegetace až po výnos. Jak uvádí, první porosty se sklidily již v první dekádě července. Jednalo se o lokality v nížinách nebo na písčitých půdách. Postupně se přidávaly nové plochy a žně nabíraly na tempu. Odkrývala se nová strniště a začalo být jasné, že se situace s houbovými chorobami od počátku června značně zhoršila. Při bonitaci v červnu se houbové choroby vyskytovaly jen v omezené míře, ale po odkrytí strniště byl stav o několik řádů horší. První sklizené plochy výnosově radost nepřinesly, ale v druhé dekádě července začaly výnosy stoupat. Zde bylo jasně vidět, že se tyto plochy držely v síle po delší dobu a průběh počasí je tolik neovlivnil. V měsíci červenci bylo sklizeno asi 70 % veškerých ploch. S nástupem třetí dekády měsíce přišla vlna ochlazení doprovázená častými srážkami a tento stav přetrvával i v prvním srpnovém týdnu. To samozřejmě protáhlo žně, které pomalu pokračovaly až do poloviny srpna. Průměrný výnos za celou Českou republiku představoval 3,43 t/ha, členové Svazu v tomto roce dosáhli průměrného výnosu 3,70 t/ha.

Počátek nové sezóny

Začátek nové sezóny byl podle Ing. Hniličky netypický. Začalo setí nové řepky, zatímco stará řepka ještě stála na poli. Jak sklizeň, tak setí byly často přerušovány novými srážkami.

První řepky se začaly sít již 4. srpna a s drobnými přestávkami se selo až na začátek druhé dekády. Tyto prvně seté řepky hned dostaly vodu a koncem měsíce již byly poprvé zregulované. Kdo spěchal se zasetím v co nejkratší době po silných srážkách ze začátku měsíce srpna, bojoval s horší strukturou půdy (hroudy), ale později se již situace zlepšila a selo se do optimálních podmínek. Nejvíce ploch bylo zaseto ve druhé dekádě měsíce. V průběhu srpna bylo zaseto 93 % ploch a v září 7 %, informuje Ing. Hnilička s tím, že porosty šly do zimy v dobré kondici.

Více informací přináší únorové vydání časopisu Úroda (2/2024)*

Úvodní fotografie: Časně seté řepky se snahou k přerůstání. U těchto porostů byla nutná razantní regulace růstu Foto Roman Hnilička

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down