21.03.2022 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přibylo řepkových „milionářů“

Plocha řepky u deseti největších evropských pěstitelů této plodiny přesáhla 6 mil. ha. Ukazuje to analýza satelitních snímků, kterou provedla společnost Kleffmann Digital RS GmbH letos v lednu. Zatímco ve sklizňovém roce 2021 přesáhla plochu jednoho milionu hektarů pouze Ukrajina a Polsko, letos jsou to čtyři státy.

Po dvou obtížných letech mají plochu výrazně vyšší než 1 mil. ha také Německo a Francie. V letošní sezóně se do konce února na prvním místě téměř shodně umístily tři země: Francie, Polsko a Ukrajina (šetření probíhalo do 20. 2. 2022). Na čtvrtém místě následuje Německo, u kterého plocha narostla zhruba o 50 000 ha. Největší přírůstek, celkem 18 %, zaznamenala Francie, která je nově na prvním místě. Na pátém místě je Rumunsko, kde plocha řepky přesahuje 500 000 ha. Společnost Kleffmann Digital o tom informovala v tiskové správě. Letošní údaje o plochách řepky olejné jsou k dispozici například pro následující země: Polsko, Německo, Francie, Velká Británie, Bulharsko, Ukrajina, Rumunsko, Česká republika, Slovensko, Bělorusko, Dánsko a Maďarsko.

Důvodem nárůstu ploch řepky olejky v Evropě jsou podle společnosti Kleffmann Digital kromě jiného ceny komodity. Dlouhodobě se pohybovaly kolem 400 eur/t, ale od ledna 2021 neustále rostou a v březnu 2022 dosáhly předběžného maxima přes 900 eur/t. Kromě toho je řepka ozimá i nadále plodinou s příznivou ekonomikou. K růstu ploch přispěly i dobré podmínky pro setí na přelomu léta a podzimu 2021. Pomocí satelitní technologie a umělé inteligence je společnost Kleffmann Digital také schopna určit, na kolika polích v deseti zemích se řepka pěstuje, hodnota přesáhla číslo 475 000.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down