08.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita nejčastěji pěstovaných odrůd pšenice ve sklizni 2020

Již řadu let je v Zemědělském výzkumném ústavu v Kroměříži realizováno hodnocení kvality potravinářské pšenice na sklizňových vzorcích z celé České republiky. Celkem byla ze sklizně 2020 hodnocena kvalita 582 vzorků pšenice, pocházejících ze všech krajů ČR.
Odrůdové spektrum bylo velmi široké – mezi hodnocenými vzorky bylo celkem 93 různých odrůd. Nejčastěji zastoupenou odrůdou byla Viriato, následována odrůdami Julie, Genius, Ponticus, RGT Reform, LG Imposanto, Balitus, LG Mocca, Dagmar a Rivero.

Výnosy ozimé pšenice byly v celorepublikovém průměru v roce 2020 vyšší (6,20 t/ha) než v roce 2019 (5,79 t/ha). Z hlediska zpracovatelské kvality však byla sklizeň pšenice 2020 spíše podprůměrná. Nižší byla zejména objemová hmotnost, podprůměrné bylo i číslo poklesu. Na kvalitě zrna se negativně projevily srážky v období těsně před sklizní i vlhké, chladné počasí v období plnění zrna a také napadení porostů obilnin klasovými chorobami, zejména patogeny Fusarium spp. Podmínky pro infekci a rozvoj klasových fuzárií byly velmi příznivé, což se projevilo jak na kvalitě (kontaminace mykotoxiny, nižší objemová hmotnost), tak i na výnosech napadených porostů. Reakce jednotlivých odrůd na podmínky ročníku byla rozdílná.

Tyto a další podrobné informace se dočtete v zářijovém vydání časopisu Úroda (9/2021) v článku RNDr. Ivany Polišenské, Ph.D., a kolektivu z firmy Agrotest fyto, s. r. o., Kroměříž.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down