22.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference poukázala na novinky i nosné materiály

Společnost VP Agro, spol. s r. o., uspořádala sérii zemědělských konferencí, které se zaměřily na průřez portfolia této firmy. Řečníci se podrobněji podívali také na šlechtitelský proces a podmínky letošní sezóny.

Novinky v kukuřici

Ing. Karel Neckář, Ph.D., (VP Agro) vedle představení portfolia kukuřice pro rok 2024 seznámil posluchače také se šlechtěním RAGT kukuřic v Evropě a jejich zkoušením v České republice. Jak uvedl, náklady na tvorbu jednoho hybridu jsou zhruba dva miliony dolarů, životnost hybridu na poli pak v průměru šest let. Mezi novinkami pro rok 2024 vyzdvihl hybridy RGT Stanley (FAO 250 S/250 Z), RGT Deixxel (FAO 260 S/260 Z), RGT Lanxx (FAO 280 S/280 Z) a RGT Exxomik (FAO 300 S/300 Z). Celkově nabídka kukuřice pro rok 2024 čítá 28 hybridů.

Objemná krmiva

Na objemná krmiva se podrobně zaměřila Ing. Jitka Kolomazníková (VP Agro), a to z úhlu pohledu zootechnika i agronoma. Upozornila na dva atributy objemných krmiv, a to produkční a dietetickou hodnotu krmiva. Vedle kukuřice hovořila i o travách, jetelovinách, luskoobilních směskách. Vyzdvihla také tritikale (Team PZO, Tender PZO, u něhož lze dosáhnout podobného výnosu hmoty jako u žita) a čirok (RGT Amigo – silážní hybrid, RGT Belugga – zrnový, RGT Ggalaktic BMR pro vysokoprodukční zvířata).

Horká novinka

Společnost VP Agro je výhradním partnerem pro ozimé pšenice firmy RAGT v České republice. Novinkou v portfoliu je RGT Cayenne, tuto ozimou pšenici představil Ing. Michal Knauer (RAGT Czech). Jak uvedl, jde o kvalitní A odrůdu, jejíž předností je schopnost velmi dobře hospodařit s dodanými dusíkatými látkami. Vyznačuje se také velmi dobrým zdravotním stavem listů a klasů. „Odrůda nebude příliš odnoživá, bude jí proto vyhovovat vyšší výsevek,“ upozornil Ing. Knauer. Z hlediska výnosů se pohybuje nad úrovní odrůdy RGT Reform.

Osinatky umí

V představení portfolia ozimé pšenice pokračoval Ing. Karel Sýkora, Ph.D., (VP Agro), a to s důrazem na osinaté odrůdy, které se jim podařilo ve větší míře přivést na česká pole. Do silné trojky portfolia společnosti VP Agro patří RGT Reform (A), jednička na trhu ozimé pšenice v ČR, dále RGT Ponticus (E) a nejpěstovanější osinatá odrůda na tuzemském trhu Viriato (A). První osinatou odrůdou, kterou představili českým pěstitelům, bylo Premio (A/B), poté postupně nastoupila vhodně se doplňující trojice Viriato (A), velmi výnosná odrůda Sacramento (B/C) a Venezio (A). Nejnovějším přírůstkem v osinatém segmentu je RGT Borsalino (A), velmi dobře odnožující odrůda z velmi raného sortimentu. Ing. Sýkora vyzdvihl její schopnost výborně zvládat pozdnější výsevy, vysoký výnos i vysoký obsah dusíkatých látek.

Mezi novinky již v klasickém sortimentu patří dále RGT Revolver (C), velmi výkonná krmná odrůda vhodná podle Ing. Sýkory díky dobrému zdravotnímu stavu i pro ekologické zemědělství, RGT Telemark (E/A) a RGT Davirio (E/A), z branišovického šlechtění (Viriato x Dagmar).

Řepka hybridní i liniová

Ing. Jan Mašek (VP Agro) představil sortiment řepky pro rok 2024. Mezi nosné odrůdy patří RGT Trezzor a RGT Tempo, ke speciálním odrůdám RGT Pegazzus rezistentní vůči nádorovitosti košťálovin a výkonná liniová odrůda Sněžka. Novinkami jsou pak Romeo a RGT Blackmoon, obě s výbavou celé škály moderních vlastností, jako je snížená pukavost šešulí, odolnost vůči TUYV … Romeo navíc disponuje geneticky podmíněnou schopností optimalizovat příjem N, dynamika růstu na podzim pak pomáhá urůst tlaku podzimních škůdců, upozornil Ing. Mašek. Předností RGT Blackmoon je jeho lepší přizpůsobivost chudším stanovištím či horší struktuře půdy.

Obohacením programu byla přednáška Mgr. Aleny Hanzalové, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně na téma rzí na obilninách.

Více informací přinese týdeník Zemědělec*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down