07.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cílí na stabilní a plastické odrůdy, čerstvou novinkou je Pontiform

Sortiment obilnin prezentovala na výstavě Naše pole firma SAATEN - UNION CZ s. r. o. V nabídce odrůd ozimé pšenice mají dvě novinky, Pallas a Pontiform. Do určité míry se zaměřili na zjednodušení sortimentu se zaměřením na univerzálnost.

„Naším cílem je najít si v každém segmentu potravinářské kvality odrůdu pšenice, která bude plastická a stabilní napříč celou Českou republikou,“ uvedl zástupce společnosti Zdeněk Kadlec, DiS. Do této skupiny řadí nová odrůda Pallas (A), dále Johnson (C), SU Tarroca (B) a je to starší odrůda Genius (E). Její pozici by ale měl v budoucnu zaujmout Pontiform (Ponticus x Reform).

Do všech oblastí

Pallas je novinkou pro rok 2023. Její projev v registračních zkouškách v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském byl výborný napříč všemi zemědělskými výrobními oblastmi, kde poskytla vysoký výnos,“ uvedl Zdeněk Kadlec. Připomněl, že potravinářská jakost je A, ale v základních parametrech dosahuje i hodnot kategorie E. Týká se to například objemové hmotnosti, kde dosahuje přes 800 g/l, dále hodnoty pádového čísla a jeho stability. Má i vysoká obsah N-látek. Disponuje velmi dobrým zdravotním stavem klasu i listu četně letos problematické rzi plevové.

Připravili novou odrůdu Pontiform

Zdeněk Kadlec konstatoval, že tahounem nabídky je odrůda Johnson, která poskytuje vysoký výnos i v horších podmínkách a je velmi univerzální. Má dobrou krmnou jakost a dá se použít i pro výrobu sladu. Z praxe mají podle něj dobrou odezvu i co se týče odolnosti vůči rzi plevové, oproti jiným odrůdám vypadá nepoměrně lépe. SU Tarroca poskytuje výborný výnos i v horších podmínkách a v sušších oblastech.
Letos registrovaná odrůda Pontiform je polopozdní a její kvalita je podle Zdeňka Kadlece na přelomu E/A. Hodnoty kvalitativních parametrů jsou vysoké, především se to týká hodnoty pádového čísla a obsahu N-látek.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down