10.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy pšenice na poli v Hrotovicích

Mezi vlajkové lodi společnosti Saaten-Union pro rok 2023 patří odrůdy ASKABAN, PALLAS, SU TARROCA a JOHNSON. tyto čtyři nosné odrůdy představil v červnu na polním dni v Hrotovicích produktový manažer společnosti pro obilniny Ing. Luděk Novotný.

Všechny čtyři odrůdy jsou registrované v České republice. První jmenovanou je polopozdní odrůda Askaban (A) Nabízí stabilní kvalitu i vyrovnané výnosy. Oproti příbuzné odrůdě Potencial má velmi vysokou mrazuvzdornost, při –14 stupních Celsia přežije 82 procent rostlin. Jak sdělil Ing. Novotný, ideální počet klasů na metr čtvereční je 600 až 650. „Má vysokou HTZ, na úrovni 48 gramů a středně vysoký až vysoký počet nezadinových zrn. Je vhodná i do chladných oblastí, pro extenzivní až středně intenzivní způsob pěstování. Ani po zdravotní stránce jí není co vyčíst, odolá i rzi plevové,“ konstatoval zástupce firmy.

Novinka z roku 2022, SU Tarroca je podle Luďka Novotného nástupce odrůdy Tobak. I když nemá s touto odrůdou geneticky nic společného, jsou si odrůdy podobné habitem i velmi vysokými výnosy. „Zde ji můžete vidět ve třech výsevcích, z nichž nejnižší činí 2,5 MKS (130 kg na hektar). Všimněte si, že i v tomto množství vytvoří velmi zajímavý porost. Ideální je v těchto podmínkách výsevek 3,2 MKS (170 kg na hektar). Jak říkám, je lepší zaset méně, zato kvalitního certifikovaného osiva než třeba 250 kg farmářského,“ apeloval na pěstitele řečník.

Jak dodal, SU Tarroca nabízí široký praporcový list, a tím pádem intenzivnější fotosyntézu, stejně jako HTZ na úrovni 47 až 49 gramů, vysoký počet nezadinových zrn a celkově velkou produktivitu klasu na úrovni dvou gramů.

„SU Tarroca je registrována v kvalitě B, pouze kvůli Zelenyho testu. Ostatní parametry patří do kvality E nebo A, například dusíkaté látky činí 13,5 %. Je to specialista na pozdní až velmi pozdní termíny setí, má velmi dobrou odolnost vůči poléhání. Zvládá i stresové podmínky, zvláště sucho. SU Tarroca má ve své výbavě gen odolnosti proti pravému stéblolamu Pch1. V testech VÚRV za čtyři roky zkoušek ze 60 odrůd se umístila SU Tarocca na prvním místě v tomto parametru,“ konstatoval produktový manažer a dodal, že není problém pěstování po ječmeni či pšenici, méně vhodné pak po zrnové kukuřici. V případě vysokého infekčního tlaku fusárií je dobré provést adekvátní ošetření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down