02.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Větší plocha konzumních brambor v zemích NEPG

Celková plocha konzumních brambor v Německu, Francii, Nizozemsku a Belgii se podle předběžného odhadu zvýšila o 2 až 3 %. Informovalo o tom Sdružení pěstitelů brambor v severozápadní Evropě (NEPG). Zatím není jasné, jak se nepříliš příznivý ročník projeví na celkové produkci brambor.

Sdružení uvádí, že aktuální plocha konzumních brambor je o něco vyšší než v roce 2020, kdy dosáhla 522 000 ha ve čtveřici výše uvedených zemí. Upozorňuje, že obtížné pěstitelské podmínky vyvolávají mnoho otázek ohledně produkce v roce 2023, a to i přes silnou poptávku po výrobcích ze zpracovaných brambor.

Klesla plocha sadby

Podle březnových předpokladů se plocha brambor na výrobu škrobu a k produkci sadby v oblasti NEPG snížila o více než 15 000 ha. „Na většině těchto hektarů se nyní pěstují brambory na zpracování. V ojedinělých případech bylo pro tyto účely přesměrováno i několik hektarů stolních brambor,“ uvádí sdružení v tiskové zprávě. V Nizozemsku i ve Francii se podle aktuálních statistiky plocha sadby snížila přibližně o 2500 ha. Očekává se, že klesne v Německu a Belgii, Dánsku a Skotsku. „Pokud bychom měli severozápadní Evropě letos měli přijít o 10 000 ha sadbových ploch, mohlo by to v roce 2024 znamenat pokles o 100 000 ha konzumních brambor,“ upozorňuje NEPG.

Ve všech západoevropských zemích se letos zpozdila výsadba kvůli deštivému jaru. Většinou se plodina sázela od poloviny dubna do začátku června s vrcholem v druhé polovině května. Zemědělce také trápil nedostatek srážek. Kvetení a tvorba hlíz většinou nastalo dříve, než je obvyklé. Dopad na množství a kvalitu produkce ale zatím nelze odhadovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down