Produkce brambor nejen v České republice, ale také v nejdůležitějších bramborářských státech Evropské unie – Belgii, Francii, Německu, Velké Británii a Nizozemsku, zaznamenala v letošním roce významný propad. Důvodem je průběh povětrnostních podmínek. Ceny naopak reagují na tuto situaci růstem. Tyto informace zazněly v rámci semináře pořádaného při příležitosti 28. bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě.
Významný faktor sucha znamená pokles produkce brambor v České republice na odhadovaných 557 tis. tun, což odpovídá meziročnímu poklesu o 19,1 %. Vedle propadu výnosu o 17,2 % (24,35 t/ha) hraje svoji roli i nižší plocha, která zaznamenala mírný pokles o 2,3 % na 23 tis. ha (pouze zemědělský sektor). Odhadovaná úroda brambor v České republice je tak o desetinu nižší než pětiletý průměr (–10,9 %) a je třetí nejnižší v historii sledování (méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015), jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
V kontextu s těmito informacemi je zajímavý pohled na situaci s bramborami v největších bramborářských zemích Evropské unie – Belgii, Francii, Německu, Velké Británii a Nizozemsku (EU-5), který přináší každoročně přednáška Ing. Milana Čížka, Ph.D., z VÚB. V těchto zemích se podle údajů odborníka očekává meziroční propad produkce konzumních brambor o 18 %, v porovnání s pětiletým průměrem jde o 8 %, a to přesto, že v průměru celé EU-5 plochy brambor mírně narostly. Produkce se tak podle odhadů zastaví na úrovni 24 mil. tun. Výnos meziročně poklesne o 19,5 % (v pětiletém průměru o 15,8 %).
Očekávají se problémy s kvalitou hlíz a s tím spojené problémy se skladováním, informoval dále řečník z pohledu největších pěstitelů brambor. Relativně nízký podíl hlíz nad 50 mm je také společným jmenovatelem zemí EU-5. V mnoha zemích farmáři požadují od vlád úhradu zásahu vyšší moci, protože nebudou schopni kvůli nízkým výnosům naplnit své kontrakty. Ceny vzhledem k nedostatku komodity v EU-5 rostou, u konzumních brambor byly podle Ing. Čížka již v době konání semináře na historické úrovni a lze očekávat velký nedostatek volného zboží. Také cena brambor na zpracování zaznamenala nebývalý meziroční nárůst a zpracovatelé z nedostatku suroviny začínají snižovat své požadavky na kvalitu zboží a informují se o konzumních či škrobárenských bramborách, využitelných pro linky na zpracování na hranolky. Farmáři, kteří mají uzavřené smlouvy (brambory na zpracování) nebudou však z vysokých cen profitovat, protože jsou smlouvami vázáni, doplnil Ing. Čížek.
V České republice lze podle řečníka očekávat vzestup cen brambor již do konce kalendářního roku. Průměrná cenová úroveň konzumních brambor v Německu byla k polovině října 6,4 Kč/kg a ukazovala vzestupný trend jako signál pro český trh. Němci podle Ing. Čížka uvádějí, že potřebujeme do ČR dovézt 200 tis. tun konzumních brambor, ale zároveň pochybují o tom, že to bude z Německa. V úvahu nepřichází ani Polsko, neboť v tuzemsku máme daleko větší požadavky na kvalitu.*