Elatus Era (benzovindiflupyr 75 g/l, prothioconazole 150 g/l), nový fungicid, kterému firma Syngenta Czech, s. r. o., věnovala velký prostor v rámci své zimní konference. Tento přípravek je založen na bázi nového karboxamidu benzovindiflupyru registrovaného pod ochrannou známkou Solatenol. Jeho příběh začal v Brazílii, kde hrál Solatenol ústřední roli v zamezení škod rzí na sóje.
Onemocnění v Brazílii podle globálního manažera na fungicidy společnosti Syngenta Dr. Steva Dale, Ph.D., propuklo v roce 2000 a způsobilo ztráty na výnose sóji přes 20 milionu dolarů. Nová účinná látka Solatenol po jejím zavedení v roce 2014 dokázala tuto chorobu účinně potlačit a významně navýšit výnos plodiny. Oproti nejlepšímu standardu šlo podle informací dr. Dale o 300 kg/ha.
Solatenol je vedle Evropy registrován v osmi zemích světa, z hlediska využití je nejvýznamnější plodinou sója, na druhém místě obilniny. Právě do obilnin – pšenice (braničnatka plevová a pšeničná, rez plevová a pšeničná, fuzariózy klasů), ječmene (hnědá skvrnitost ječmene, rynchosporiová skvrniost ječmene, ramulariová skvrnitost ječmene, rez ječná), žita (rez žitná, rynchosporiová skvrnitost) a tritikale (rez pšeničá, braničnatky) – je cílena registrace v České republice. Jak zdůraznila Ing. Eva Kabylová, plodinová manažerka pro obilniny v České a Slovenské republice, nový fungicid Elatus Era je nejsilnějším SDHI fungicidem na trhu s dlouhodobým účinkem a vysokou účinností zejména na braničnatky a rzi. Ing. Renata Salavová, ředitelka technické podpory Syngenta ČR/SR, shrnula další vlastnosti nové účinné látky. „Solatenol je absorbován do listů a v nich šířen translaminárním pohybem s rovnoměrnou distribucí účinné látky v celém listu,“ uvedla s tím, že působí na patogen ve všech vývojových fázích, nejlepší je však preventivní aplikace. Hovořila také o efektivním potlačení patogenu již při nízkých koncentracích účinné látky, ale také nízké míře fotodegradace díky vynikající fotostabilitě.
O zkušenosti s přípravkem Elatus Era z polních pokusů se podělil technický specialista na polní pokusy společnosti Syngenta Ing. Jiří Matoulek. Z výsledků testování v České i Slovenské republice od roku 2012 prezentoval následující závěry:
▪ vysoká účinnost na široké spektrum listových chorob a na padlí,
▪ v dávce 1 l/ha překonává účinností nejsilnější SDHI přípravky,
▪ dlouhodobé udržení zelené listové plochy, které pozitivně ovlivňuje prodloužení fotosyntetické aktivity a úrovně asimilace, avšak bez negativního vlivu na nežádoucí oddalování zralosti či zvyšování vlhkosti při slizni,
▪ navýšení výnosu oproti kontrole – ze 144 pokusů společnosti Syngenta v ČR i SR o 30 %, což činí 1,8 t/ha.
V rámci konference představili zástupci společnosti Syngenta také nový fungicid pro ochranu obilnin s tradičním základem Cherokee (cyproconazole 50 g/l, chlorothalonil 375 g/l, propiconazole 62,5 g/l) a hybridní ječmen Hyvido.
Více informací přinese týdeník Zemědělec.