13.07.2016 | 02:07
Autor:
Kategorie:

V osevních sledech je málo pícnin

Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o., je svou činností zaměřen na šlechtění, množení a prodej osiv. Dále nabízí poradenskou činnost a služby. Zemědělský výzkum, spol. s r. o., je dceřinou společností a zabývá se výzkumnou činností v oblasti zemědělství, životního prostředí a potravinářství.

„Jsme tradičními vystavovateli v Nabočanech na Našem poli a já jsem velmi rád, že máme možnost zde vystavovat. Považuji tuto akci za jednu z nejvýznamnějších v České republice, protože na jednom místě může zemědělec srovnat odrůdy různých vlastníků a firem, což je největší benefit této akce,“ konstatoval RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., v Troubsku.

„Letos vystavujeme patnáct odrůd, které byly vyšlechtěny v Troubsku. Jde o odrůdy, které vnáší trošku barevnosti do jednotvárného sledu odrůd obilnin, řepky a dalších velkoobjemových plodin na našich polích,“ uvedl dále s tím, že nabízí plodiny spíše maloobjemové, které jsou určeny jako meziplodiny a krmné plodiny. Návštěvníci mohli vidět nejen jednoleté, ale také víceleté pícniny a celou škálu plodin, které lze pěstovat jako meziplodiny.

„Jako pícnináři se domníváme, že pícnin je v našich osevních sledech málo, a proto se snažíme nabídnout zemědělcům alternativu především proto, aby se zlepšila půdní struktura a množství organické hmoty v půdě. Cílem je půdu revitalizovat, protože jednoduché osevní sledy nejsou podle mého názoru tím, co půdě zrovna prospívá,“ zdůraznil RNDr. Nedělník. Prezentoval i některé novinky, odrůdy, které byly povoleny v loňském roce, například jednoletá forma komonice bílé (Melilotus albus) odrůda Meba, která se pěstuje jako čistá kultura, nebo ve směsi s jinými jetelovinami a travami.

Představil i novou odrůdu jetele šípovitého (Trifolium vesiculosum), která byla vyseta v Nabočanech na podzim. Letošní zima byla velmi mírná, takže jetel nevymrzl. Jako další představil světový unikát křížence jetele lučního s jetelem prostředním, který si zachoval některé vlastnosti z obou druhů. Jde o první světový hybrid, který už je na trhu a má několik desítek hektarů množitelských ploch v České republice. Je to jeden z příkladů transferu výsledku výzkumu do zemědělské praxe. Zmínil i směs s názvem Mája k udržení opylovačů v krajině. „Mája umí svým druhovým složením kontinuálně nakvétat, tak aby měli opylovači po dobu několika měsíců zajištěnou pastvu v krajině,“ dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down