Díky současné dotační politice vzrostla loni meziročně osevní plocha luskovin asi o 65 procent. Luskoviny jsou přitom skupina plodin, které velmi pozitivně působí na půdní úrodnost a rozšiřují druhové spektrum na našich polích. Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z. s., předpokládá, že zájem o luskoviny bude pokračovat i v letošním roce.
Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z. s., uspořádala ve středu 9. března v Jaroměřicích nad Rokytnou odborný seminář Luskoviny 2016. Jak v úvodu uvedl Ing. Miroslav Hochman, ředitel Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., luskoviny byly v roce 2015 jedinou skupinou plodin, kde se změna plochy dostala přes deset procent stavu roku 2014. Na výrazném nárůstu pěstebních ploch se podílel především hrách, luskoobilní směsky a částečně i sója.
V uplynulém roce zaznamenali pěstitelé hrachu rekordní výnosy. V průměru se z jednoho hektaru sklidilo 3,38 tuny. Při výměře blížící se 24 tisícům hektarů to znamená celkovou produkci téměř 81 tis. tun. Tak velké množství nebude jednoduché uplatnit na trhu, varují zástupci APZL. Ing. Hochman upozornil, že v současné době není možné zjistit, kolik v ČR hrachu ještě zůstává v zásobách. "Tuto informaci budeme mít k dispozici od Českého statistického úřadu až za několik týdnů," postěžoval si ředitel šumperské společnosti Agritec. Přitom zemědělci se rozhodují o setí hrachu dříve, dodal.*
Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.