Společnost SAATEN-UNION CZ s. r. o. má do roku 2020 tři strategické cíle. Prvním cílem je udržet vedoucí pozici v ozimé pšenici z hlediska množitelských i pěstebních ploch. Druhým je nárůst podílu pěstebních ploch hybridní ozimé pšenice ve snaze zaujmout 5 až 10 % trhu ozimé pšenice. Do roku 2020 by také rádi vstoupili na český trh s novou plodinou, a to hybridním ozimým ječmenem, což představuje třetí pilíř střednědobé strategie.
Jak těchto záměrů chtějí docílit, vysvětlil Ing. Luděk Novotný, produktový manažer firmy SAATEN-UNION pro obilniny. „Je to poměrně jednoduché. SAATEN-UNION má za sebou pět silných šlechtitelů ozimé pšence, z nichž každý dodává odlišnou genetiku i jinak zaměřené šlechtění, a proto máme tak širokou nabídku ozimé pšenice. Abychom portfolio pro pěstitele zjednodušili, rozdělili jsme náš sortiment do tří skupin,“ uvedl řečník.
První nazval TOP 4. Jde o velice specifické a odlišné odrůdy: Tobak (B), Genius (E), Patras (A) a Rumor (A), které doporučuje každému pěstiteli. Na nich by podle řečníka mohli založit 50 až 70 % ploch pšenice, a to především proto, že představují garanci výnosu a potravinářské kvality.
Druhou skupinou jsou doplňkové odrůdy, které řeší specifické půdně-klimatické podmínky nebo specifické požadavky pěstitele ohledně technologie pěstování. Patří sem například Lavantus (A), specialista pro pozdní termíny setí a suché podmínky, vhodný pro extenzitu, ale také jeho přesný opak Brokat (A), vhodný do těžkých mokrých studených půd, pro rané termíny setí a vysokou intenzitu pěstování. Dalším zástupcem je odrůda Athlon (E), mimořádně zdravá elitní pšenice, vhodná speciálně do přísuškových oblastí.
Třetí skupinu tvoří krmné pšenice v čele s odrůdou Dromos, která se pěstuje již delší dobu a má podle produktového manažera dlouhodobě nejlepší výsledky při testování na kuřatech. K této odrůdě doplnil dále pšenici Tiguan a letošní novinky Bonanza, s obdobnými laboratorními výsledky jako Dromos a jednou z nejvyšších mrazuvzdorností, a Elixer (z evropského katalogu), který si pěstitelé vyžádali na základě výsledků z Německa, kde je jednou z nejvýnosnějších pšenic (9/9). Vyznačuje se také vhodností do fuzariózních oblastí, shrnul Ing. Novotný.
Výklad navázal hybridním ječmenem, který běží na dvou divizích šlechtění. Cílem je uvést na tuzemský trh nové odrůdy, které budou v nejbližší době registrované v evropských státech. Tyto odrůdy zatím nemají název, ale jak prozradil řečník, jde o dva hybridní šestiřadé ozimé ječmeny, které disponují dobrou mrazuvzdorností a zdravotním stavem a velmi dobře zvládají stresové podmínky.
Jako jediná v celé Evropě se firma SAATEN-UNION může pochlubit hybridní pšenicí. Ta nachází dvojí uplatnění. Zaprvé podává velmi dobré výsledky na plochách, které jsou extrémní (až nevhodné) pro pěstování klasické ozimé pšenice. Jak vypočítává Ing. Novotný, když se ozimá pšenice pěstuje zhruba na 800 000 ha, minimálně 10 % je na bonitně špatných půdách, ve stresových podmínkách. Druhým místem pro hybridní pšenici jsou vysoce intenzivní pěstební technologie, v nichž se hybridní pšenice dobře zhodnocuje.
Produktový manažer hovořil také o významné novince v ozimém ječmeni Johanna, u níž obdrželi registraci. Výnosově podle něj překonává i nejmnoženější odrůdu v ČR Titus. V sortimentu tritikale upozornil na nejprodávanější odrůdu Tulus. Hortenzo již bude nahrazen nově registrovanou odrůdou Claudius. V nabídce hybridního žita pak na odrůdy SU Santini, SU Stakkato a pro bioplynové stanice SU Phönix. Nově doplnili i populační odrůdu ozimého žita Inspector disponující vysokým výnosem.*