Již tradičně společnost OSEVA PRO s. r. o. na zemědělské výstavě Naše pole prezentuje širokou nabídku plodin a odrůd. Novinkami letošního roku jsou ozimý ječmen Tamina a ozimá pšenice Artist. V rámci greeningu nezůstávají v pozadí ani minoritní plodiny.
Aktuální novinkou letošního roku je odrůda ozimého šestiřadého ječmene Tamina, která v roce 2014 ukončila státní zkoušky, na jejichž základě byla registrována. Předností této odrůdy německého šlechtění je vysoký výnos, říká Ing. Rudolf Pucholt, vedoucí odboru semenářství firmy Oseva Pro. Mezi další výhody podle něj patří vysoká zimovzdornost, kterou prokázala v krizovém roce 2012, kdy navíc potvrdila i vysoký výnos, dále výborný zdravotní stav, předurčující ji také pro pěstitele, kteří nevyužívají vysoce intenzivní způsob pěstování, i dobrá odolnost proti poléhání. Ing. Pucholt ovšem morforegulátory doporučuje používat vzhledem k většímu víceřadému klasu, rozhodně by se neměly vynechávat v deštivějších letech a přehoustlejších porostech. Největší přednost odrůdy vidí řečník ve výnosech v méně intenzivních podmínkách.
Společnost Oseva Pro byla v minulosti zástupcem velmi známých ozimých pšenic zejména v oblasti vysoce jakostních elitních odrůd. „Vzhledem k tomu, že praxe v současné době nevyžaduje odrůdy s nejvyšší potravinářskou kvalitou, doplnili jsme portfolio o novou odrůdu ozimé pšenice Artist, která byla před rokem registrována s potravinářskou kvalitou B,“ vysvětlil vedoucí odboru semenářství. Charakteristické jsou pro tuto odrůdu vysoký výnosový potenciál, srovnatelný s nejvýnosnějšími odrůdami registrovanými v České republice, vysoká zimovzdornost, opět potvrzená zimou 2011/2012, a dobrý zdravotní stav.
Firma Oseva Pro se také tradičně zabývá množením a distribucí osiv minoritních plodin. Vedle řady druhů, které zastupuje z portfolia šlechtitelů zahraničních firem, jako jsou svazenka, hořčice a luskoviny, se zabývá i vlastním šlechtěním. Ing. Pucholt v tomto ohledu vyzdvihl lupinu bílou Zulika, odrůdu beztaninového typu (typ sladké lupiny). Vzhledem k českému šlechtění je naprosto vhodná do tuzemských podmínek. Jak také řečník upozornil, největším problémem pěstování tohoto druhu bývá odolnost vůči antraknóze, která je však u odrůdy Zulika na lepší úrovni. V případě vyššího tlaku tohoto patogenu ale stále platí nutnost preventivní chemické ochrany. Druhou plodinou, u níž se firma zabývá šlechtěním, je pohanka. Ing. Pucholt zmínil tři odrůdy vycházející z ukrajinského typu – starší Zita, novější pak Zoe a Zamira.*