Celkem sedmnáct různých hybridů od FAO 230 do FAO 350 si mohli návštěvníci prohlédnout na polním dnu KWS, který proběhl na pozemcích ZAS Bečváry a. s. Věnován byl zvláště odrůdám určeným na zrno a jeho součástí byla i jejich sklizeň a vyhodnocení vybraných materiálů.
Ing. Petr Růžička, jednatel společnosti KWS OSIVA s. r. o., na úvod připomněl, že osevní plocha kukuřice vzrostla meziročně o 15 %, tedy zhruba o 12 000 ha. Je to důsledek toho, že se loni nepodařilo zasít všechny plochy pšenice a kvůli poklesu poptávky po sladu se selo méně ječmene. Zemědělci proto zvolili zrnovou kukuřici. Její výnosy dosahují až 15 t/ha a zároveň roste i cena, uvedl Ing. Růžička. Připomněl, že se tak zároveň plní veřejná zakázka na udržení úrodnosti a organické hmoty v půdě. Zrnová kukuřice totiž kromě ekonomických benefitů nabízí další přidanou hodnotu v podobně posklizňových zbytků. Podle Ing. Růžičky se vždy tvrdilo, že se v nich na pole vrátí zhruba 4000 korun na hektar jen v čistých živinách, ale při dnešních cenách hnojiv to bude určitě ještě více. Dodal, že v Polsku zvedli plochu zrnové kukuřice o 300 000 ha a produkci také finalizují.
Ing. Alois Nouzák, předseda představenstva ZAS Bečváry, připomněl, že kvůli špatnému podzimu 2020 setí neprobíhalo dobře. V roce 2021 některé plochy kukuřice poškodil silný vítr a na zpoždění žní do určité míry doplatila příprava pozemků. Například řepku se proto nepodařilo zasít ideálně. Upozornil, že vysoké ceny za komodity se projeví v roce 2021, ale vysoké náklady, například na dusíkatá hnojiva, až následující rok. Dodal, že přes jejich úrodné pozemky, v místě, kde se polní akce tradičně koná, by v budoucnosti měla procházet vysokorychlostní trať.
V pokusu si návštěvníci mohli prohlédnout i novinku roku 2021, tříliniový hybrid Amavit se zrnem typu zub. Ing. Monika Tomínová, manažerka pokusu, k němu uvedla, že se jedná o rychle dozrávající hybrid, s vysokou tolerancí ke stanovišti. Má výbornou odolnost vůči chladu, což se projevilo i v letošním roce. Na zrno je vhodný jako do obilnářské zemědělské výrobní oblasti, tak do teplé bramborářské. Připomněla, že v registračních pokusech Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v letech 2018–2019 dosáhl v segmentu velmi raného zrna výnos 111 % oproti kontrolním hybridům.*
Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.