31.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti s použitím herbicidů u brambor

Podle zkušeností mnoha pěstitelů brambor byla regulace brambor v minulém roce v mnoha případech problematická. Na řadě lokalit byly aplikace prováděny koncem května a začátkem června – byla opožděná výsadba z důvodu srážek, naopak v období konce května a první poloviny června bylo sucho. V závislosti na zaplevelení vykazovaly nižší účinnost všechny preemergentní herbicidy. Největší problémy byly s merlíkem bílým, laskavcem ohnutým, opletkou obecnou, kakosty a dalšími.

Informuje o tom Ing. Pavel Kasal, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., v aktuálním vydání časopisu Úroda (4/2022).

Pro preemergentní aplikaci bylo v roce 2021 podle tohoto autora možné využít sedmi účinných látek – aclonifen (Bandur), clomazone (např. Command 36 CS), flufenacet (Plateen 41,5 WG), flurochloridone (Racer 25 EC), metobromuron (Proman), metribuzin (např. Sencor Liquid, Plateen 41,5 WG, Arcade 880 EC), prosulfocarb (např. Arcade 880 EC, Roxy 800 EC). Pro postemergentní použití byly k dispozici čtyři účinné látky – bentazon (Basagran), metribuzin (Sencor Liquid), prosulfocarb (Arcade 880 EC) a rimsulfuron (Titus 25 WG). Spektrum účinných látek bude stejné i v roce 2022.

Od letošního roku se budou podle Ing. Kasala pěstitelé setkávat se dvěma novými herbicidy. Prvním je herbicid Sinopia, který je založen na kombinaci účinných látek metobromuron a clomazone. Přípravek je registrován pouze do brambor. Druhou registrovanou novinkou je herbicid Toutatis Dam Tec, který obsahuje účinné látky aclonifen a clomazone. Kromě brambor je registrován i do hrachu, mrkve a bobu. Podle zkušeností z polních pokusů má tento herbicid velmi vysokou účinnost na běžné plevele v bramborách, včetně merlíku bílého, laskavce ohnutého a opletky, dodává autor článku. Ve svém příspěvku se dále věnuje jednotlivým plevelným druhům. Více se dozvíte v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down