13.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřili se na zdravotní stav

Sortiment odrůd cukrové řepy a také řepky představila na výstavě Naše pole společnost KWS Osiva s. r. o. V nabídce mají kromě jiného řepku s lepší stravitelností bílkoviny nebo odrůdy cukrovky s odolností vůči řadě škodlivých činitelů.

David Bouma

Umbero KWS je vlajková loď nabídky, má v sobě zakomponované geny odolnosti vůči fomě Rlm 7 a Rlm 3. Dále disponuje nepukavostí šešulí (Spod), uvedla zástupkyně společnosti Monika Tomínová. Dodala, že se jedná se o hybrid, který je na trhu několik let a vyniká výnosem a zdravotním stavem. Právě na výborném zdravotním stavu staví společnost KWS svoji nabídku hybridů, upozornila. Dva roky je na trhu hybrid Feliciano KWS, disponuje genem RlmS odolnosti vůči fomě a má toleranci vůči TuYV. Hybrid je vzrůstný, raný a výnosný, vhodný do teplejších oblastí.

Kvalitnější bílkovina

Letošní novinka hybrid KWS Sanchos disponuje genem Rlm 7, tolerancí vůči TuYV i nepukavostí šešulí (Spod). Je středně raný, výnosný a má vysoký podíl dobře stravitelného proteinu, což je důležité při krmení zvířat pokrutinami, zdůraznila M. Tomínová. Uvažuje se také o tom, že se z pokrutin budou vyrábět potraviny i pro lidi. Díky kvalitní bílkovině by v tomto případě mohla odrůda hrát významnou roli.

Druhou novinkou je hybrid Hodysse. Podle M. Tomínové v minulém roce ve firemních poloprovozních pokusech odrůda vynikala v olejnatosti i výnosu semen. Je ranější, určený spíše do do teplejších oblastí. Také on má toleranci vůči TuYV.

Rezistentní materiály

Sortiment odrůd cukrovky představil zástupce společnosti Petr Morávek. Jak uvedl, nejvýznamnější místo v nabídce jejich firmy zaujímá cukrová řepa Smart Briga KWS, je třetím rokem nejprodávanější. Díky použité technologii se herbicidem ošetřuje pouze dvakrát, a to přípravkem Conviso One (0,5 l/ha) spolu se smáčedlem Mero. Odrůda je tolerantní vůči cerkosporioze, nematodům a rizománii. Výnos tvoří především cukernatostí. Jako jedna z mála odrůd má dostatečnou cukernatost již na začátku sklizně, uvedl P. Morávek. Obdobné vlastnosti má Smart Sanya KWS.

Příští rok přichází do prodeje novinka Smart Lenya KWS s tolerancí vůči cerkosporioze, nematodům a rizománii. Letos prodávali malé množství nových odrůd Smart Mirea nebo Arosa KWS. Ty mají podstatně větší a zdravější chrást oproti odrůdě KWS Briga.

Vyšší toleranci vůči cerkosporioze mají další novinky, odrůdy Adelka KWS a Viola KWS. Vyznačují se větším, tmavě zeleným chrástem. V době vyššího výskytu cerkosporiozy stačí podle P. Morávka jen jeden fungicidní postřik, zhruba na úrovni druhého fungicidu do klasických odrůd. Obě se vyznačují vysokým výnosem a cukernatostí. V ročnících s vyšším výskytem této choroby poskytují vyšší výnos oproti běžným odrůdám.*

Obě novinky mají vyšší toleranci vůči cerkosporioze Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down