05.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významná skládková onemocnění hlíz bramboru

V průběhu vegetace se setkáváme s celou řadou závažných onemocnění v porostu brambor, ať už se jedná o virózy, bakteriózy, mykózy, nebo plíseň bramboru, která je způsobená patogenem Phytophthora infestans. Také během skladování se mohou na hlízách bramboru vyskytnout onemocnění, která významně snižují kvalitu a tržní hodnotu produkce.

Souvislosti

Vše úzce souvisí se zdravotním stavem rostlin již za vegetace, s technologií sklizně, přípravou hlíz na skladování a samotnými podmínkami skladování. Při třídění brambor je velmi důležité vyřazení všech nemocných hlíz, které jsou zdrojem infekce, a rovněž hlíz poškozených, jež jsou následně patogeny snadněji napadány.

Tématem se podrobně zabývají Ing. Barbora Jílková, Ph.D., a Ing. Jana Víchová, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně v časopise Úroda (10/2023). Zaměřují se na bakteriální černání stonku a mokrou hnilobu hlíz bramboru, vodnatou hnilobu bramboru, plíseň bramboru, fuzariovou hnilobu bramboru, fomovou hnilobu bramboru, stříbřitost slupky bramboru, černou tečkovitost bramboru a vločkovitost hlíz bramboru.

Aplikace přípravků na ochranu rostlin se vůči patogenům způsobující onemocnění hlíz bramboru ve skladech neprovádí. V současnosti však probíhají studie zabývající se účinností rostlinných silic, které mají antimikrobiální účinky, a mohly by ekologicky šetrnou cestou tuto problematiku řešit, doplňují autorky článku.*

Více informací přináší říjnové vydání časopisu Úroda (10/2023) v tématu měsíce Luskoviny a okopaniny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down