21.11.2013 | 01:11
Autor:
Kategorie:

V Hluku byl rekordní počet účastníků

V Hluku na Moravě proběhl třicátý ročník celostátní dvoudenní konference s mezinárodní účastí – Systém výroby řepky a slunečnice. Letos se na konferenci sjelo přes 1100 účastníků, což je rekord, který pořadatelé nepamatují. Rekordní je rovněž letošní druhý nejvyšší výnos v historii pěstování řepky u nás. Kromě množství informací o pěstování řepky a slunečnice v uplynulé vegetační sezóně, představuje konference, která probíhá tradičně na konci listopadu, významnou společenskou událost a možnost setkání pro všechny zúčastněné.

I přesto, že se dlouho čekalo na zahájení žní, bylo velmi rychle jasné, že letošní výnos překročí veškeré odhady. Průměrný výnos řepky v České republice se po třech letech dostal opět přes 3 t/ha, což je po páté za deset let. Dosažený průměr 3,496 t/ha je druhý nejvyšší výnos v historii pěstování řepky v České republice na rekordní ploše 418 808 hektarů. Hybridy představují u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, SPZO s. r. o., 70 % plochy. Průměrný výnos všech hybridů je o 11,9 % vyšší než průměr ostatních liniových odrůd, takže i letos byl přínos minimálně 10 % jistý. Při letošní ceně představují hybridy vyšší tržby z hektaru o 4218 Kč.

Největší plochu u členů SPZO měly hybridy DK Exquisite a Rohan, z liniových pak odrůda Ladoga. Největšího výnosu mezi odrůdami pěstovanými na ploše nad 5000 hektarů (velkými odrůdami) dosáhl nový hybrid této skupiny DK Excellium , následován druhou novinkou Sherpou, ale s trojnásobně větší plochou. Největšího výnosu mezi (velkými) liniovými odrůdami dosáhl Sherlock, který tak přerušil několikaletou nadvládu Ladogy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down