06.06.2014 | 09:06
Autor:
Kategorie:

V hledáčku osiva i ochrana plodin

Osm bloků s kompletním sortimentem odrůd a možností jejich ochrany prezentovala společnost Syngenta Czech s. r. o. na polním dni ve Žlunicích, který uspořádala společně s firmou VP Agro a Agro Žlunice, a. s.

Pro pěstitele je připravena nová SDHI chemie, kterou reprezentuje účinná látka isopyrazam. Jak se k přípravkům obsahujícím nový mechanismus účinku postavit a zasadit je do fungicidních sledů přiblížila Ing. Helena Bochová ze společnosti Syngenta. Fungicid Bontima (62,5 g/l isopyrazam, 187,5 g/l cyprodinil) je cílen na jarní i ozimý ječmen. Podle Ing. Bochové zvládá všechny důležité houbové choroby této plodiny. Aplikovat jej doporučuje na praporcový list v dávce 1,6 až 2 l/ha podle podmínek aplikace. Seguris (125 g/l isopyrazam, 90 g/l epoxyconazol), který je registrován proti širokému spektru chorob do pšenice, ječmene, žita i tritikala, by podle Ing. Bochové pěstitelé měli orientovat především do pšenice taktéž na praporcový list.

Účinná látka isopyrazam s novým mechanismem účinku (SDH inhibitor) je také součástí fungicidu Symetra (125 g/l isopyrazam, 200 g/l azoxystrobin), ten je již určen pro ošetření řepky proti hlízence obecné.

V pestré prezentaci odrůd se nejprve návštěvníci polního dne seznámili s osmi odrůdami ozimé pšenice firmy VP Agro. Nalezli mezi nimi novinku Matchball (A) – polopozdní až pozdní odrůdu s vysokým výnosem zrna ve všech výrobních oblastech v ošetřené i neošetřené variantě pěstování a odolností proti rzi travní a rzi plevové (podle ÚKZÚZ).

Zajímavostí firmy Syngenta je nabídka odrůd hybridního šestiřadého ozimého ječmene pod společnou značkou Hyvido. Dvě odrůdy (Zzoom a Hobbit) již mohli pěstitelé vyzkoušet na vlastních polích, další dvě – Galation a Wootan, jsou novinkami letošního roku. Galation je podle Ing. Evy Kabylové, plodinové specialistky firmy Syngenta na hybridní ječmen, velice podobný Hobbitu, s velice dobrým zdravotním stavem, kvalitativními parametry, odlišuje se zvýšenou pevností stébla a lepší odolností vůči poléhání. Wootan pochází z druhé generace hybridních ječmenů a vyniká především výnosem. Jak uvedla Ing. Kabylová, jde o intenzivní odrůdu, ze současného sortimentu nabízeného v ČR však nejcitlivější na choroby.

Novinkou v sortimentu ozimé řepky je středně raný hybrid SY Saveo. V letošním roce je ve třetím roce státních registračních zkoušek, zatím se projevuje velice dobře ve výnosu semen i oleje.

Blok kukuřice seznámil s možností herbicidní ochrany a portfoliem hybridů. Představeny byly také odrůdy v sortimentu cukrové řepy, mezi nimi dvě zajímavá novošlechtění, dále slunečnice či směsi pro opylovače.*

 

Další informace přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down