13.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:

Ukázali doporučené odrůdy plodin

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský představil především svoji práci, která se týká doporučování odrůd. Na výstavní ploše byly nasety desítky odrůd ozimého ječmene, pšenice a tritikale.

Porosty provázela Ing. Vladimíra Horáková z Národního odrůdového úřadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Připomněla, že jejich úřad má tři hlavní činnosti, mezi další dvě patří registrace odrůd a udělování ochranných práv k odrůdám.
Sestavování seznamu doporučených odrůd je služba určená především pro praktické zemědělce. Seznamy slouží zemědělcům k tomu, aby pomohly při výběru odrůdy. V současné době si totiž mohou vybrat z velmi široké nabídky. Kromě odrůd, které jsou registrovány v naší republice, mohou vysévat i odrůdy ze společného katalogu, takže nabídka se z desítek rozšířila na stovky až tisíce, konstatovala Ing. Horáková. Aby se v tomto širokém sortimentu vyznali, ÚKZÚZ zakládá pokusy a upozorňuje zemědělce na rizika a přednosti, na které musí brát ohled, pokud si vyberou tu kterou konkrétní odrůdu.
Oproti minulému ročníku byly k vidění dvě novinky. První byla ukázka sortimentu velmi raných brambor včetně odkopků jednotlivých trsů. Druhou byly pokusy s odlišnou výživou jarního ječmene a aplikací podpůrných přípravků, mikroprvků, huminových látek, aminokyselin a mykoritického preparátu. Porosty ale vypadaly na první pohled všechny stejně, včetně nehnojené kontroly, což je nicméně dáno především kvalitou půdy na stanovišti. Je celkem možné, že ani výnos by neukázal významné rozdíly mezi jednotlivými způsoby ošetření. „Hodnocení v průběhu vegetace jsou zavádějící, až to, co se sklidí, ukáže, jak to doopravdy je,“ konstatovala Ing. Horáková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down