13.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:

Směsi proti háďátkům i pícní druhy

Především trávy, jeteloviny a směsi prezentovala ve svojí expozici SEED SERVICE s. r. o. Její zástupce Ing. Marek Podrábský připomněl, že se jako semenářská firma zabývají především drobnějšími semeny, která se nevyrábějí tak snadno.

Klíčové je pro firmu SEED SERVICE množení trav, jetelovin a některých druhů používaných jako meziplodiny a dále luskovin. Prodávají i len olejný, především odrůdy kvalitní po nutriční stránce a další druhy. Mnoho odrůd množí zakázkově pro zahraniční firmy, pokud se jim některá v tuzemských podmínkách osvědčí, tak ji licenčně množí a prodávají v tuzemsku. Jednou z takových odrůd je novinka Aberniche – festulolium jílkového typu, která pochází z Walesu. „Ostrovní materiály se u nás nemusejí vždy osvědčit, musíme je důkladně zkoušet,“ konstatoval Ing. Podrábský. Nicméně tato odrůda vykazuje zajímavé vlastnosti z pohledu vytrvalosti, suchovzdornosti a odolnosti vůči chorobám. Kvalita je podle něj prakticky stejná jako u jílku mnohokvětého, tedy nejvyšší. Odrůdu testují také například ve směsi s jetelem.
Ing. Podrábský připomněl, že nedávno vyšla dvě nová nařízení vlády. Nařízení č. 50/2015 se zabývá greeningem, z toho důvodu prodávají směsi určené pro tento účel. Jde například o kombinaci hořčice se svazenkou nebo strukturní směsku, kde je pět druhů. Budou je upravovat z pohledu výše výsevku, protože se ve směsích výrazně prosazovala hořčice na úkor ostatních druhů. Nabízejí také nové směsi do meziřadí vinic, které vyžaduje nařízení č. 75/2015. Ing. Podrábský nicméně považuje výsevek stanovený ze zákona za nesmyslně vysoký, je možné, že nepřežijí víceleté druhy. Považuje proto za vhodnější směsi vysévat později, aby měly šanci se uchytit.
Kromě výše uvedených produktů nabízejí fumigační směs, která obsahuje nematocidní hořčici a ředkev olejnou Karakter, která má silný nematocidní efekt i mezi ředkvemi, uvedl Ing. Podrábský. Další složkou je čirok. Dodal, že likvidace háďátek je velký boom v západní Evropě, firmy které pěstující brambory a zeleninu, s nimi mají celkem problémy. Příští rok chce vyzkoušet oves hřebílkatý, který působí podobně, a některé další možnosti. Směs působí nematocidně během růstu a po zaorání, kdy se z alkaloidů uvolňuje kyanovodík a podobné látky, jež likvidují některé patogeny jak živočišného původu, tak houby.
Kromě tradičního sortimentu travních a jetelotravních směsí nabízejí také nektarodárný biopás, o který je zájem a dotace ze strany EU, krmný biopás pro čejku případně směsi pro dropa, nebo technické travní směsi do sadů a vinic, které zatáhnou půdu a šetří vláhu.
Spolu s nabídkou pícních směsí poskytují i poradenství při obnově porostů. „Velmi se přimlouvám za to, aby zemědělci, kteří chtějí obnovit pícní porost, o tomto kroku začali uvažovat minimálně rok před tím. Příprava totiž zahrnuje aplikaci pesticidů, vápnění a hnojení, aby se změnila kvalita ornice a obohatila se o živiny,“ uvedl Ing. Podrábský s tím, že potřeba stanoviště upravit pro novou kulturu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down