07.02.2018 | 03:02
Autor:
Kategorie:

Pro vitalitu a zdraví rostlin

Série konferencí společnosti Bayer, s. r. o., upozornila na rozšíření registrace fungicidu Propulse – vedle řepky také do kukuřice, slunečnice a máku. Zajímavou novinkou je biologický přípravek Serenade ASO do širokého spektra plodin proti houbovým chorobám. V rámci odborné akce v Liblicích proběhl také křest nové publikace firmy Bayer s názvem Osivo jako možný zdroj původců chorob obilnin.

Rozšířená registrace fungicidu Propulse (fluopyram 125 g/l, prothioconazole 125 g/l) v kukuřici zahrnuje spálu kukuřičnou, helmintosporiovou skvrnitost listů kukuřice a skvrnitost kukuřice. Díky účinné látce prothioconazole vykazuje podle Ing. Josefa Suchánka z firmy Bayer Propulse vedlejší účinnost i na primární infekce fuzarióz. Přednášející připomněl také antistresové působení tohoto přípravku, kdy se vitalita rostlin promítá až do konečného výnosu. Jeho slova potvrzují pokusy realizované firmou Bayer, které mimo to ukázaly na zvýšení kvality zrna kukuřice vzhledem k výraznému snížení mykotoxinů v produkci. V kukuřici je cílen na ranější fáze od počátku prodlužovacího růstu.

Celý komplex houbových chorob (fomová hniloba slunečnice, červenohnědá skvrnitost slunečnice, hlízenka obecná, alternáriová skvrnitost slunečnice, plíseň šedá) lze nově řešit Propulsem také ve slunečnici, kde se aplikuje od fáze šesti až devíti listů do konce květu. Účinek preventivního, kurativního a eradikativního působení Propulsu mohou díky rozšíření registrace vyzkoušet i pěstitelé máku proti helmintosporióze máku, žádané je také již zmiňované antistresové působení produktu na vitalitu rostlin a výnos. Ve sledu ošetření jej Ing. Jana Doubková, Ph.D., z firmy Bayer doporučila na počátek květu máku.

Do budoucna bude pravděpodobně kladen větší tlak na integrovanou ochranu všech plodin, v rámci které bude daleko významnější pozice biologických přípravků. Firma Bayer proto investuje do vývoje a výzkumu biologických přípravků a v letošním roce přináší na trh biofungicid a baktericid Serenade ASO (Bacillus subtilis str. QST 713 – 13,96 g/l). Tento přípravek je registrován do širokého spektra plodin včetně polních plodin. Jak vysvětlil Mgr. Zdeněk Vošlajer, působící ve firmě Bayer v oddělení vývoje a registrace, při foliární aplikaci Serenade ASO lipopeptidy produkované bakterií B. subtillis QST 713 narušují buněčné stěny hub a bakterií, při půdní bakterie obsazují kořeny, podporují jejich zdravotní stav, rozvoj kořenové soustavy a příjem živin. Zajímavým efektem přítomnosti bakterie Bacillus subtilis str. QST 713 a jejích produktů je zvýšení úrovně metabolismu rostlin.*

Další informace přinese týdeník Zemědělec 7/2018, str. 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down