13.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:

Odrůdy řepky z vlastního šlechtění

Čerstvé novinky ze svého šlechtění představila KWS OSIVA s. r. o. Jak uvedl její zástupce Ing. Miroslav Vavřina, novinkou letošního roku je loni zaregistrovaný hybrid Factor KWS. V hodnocení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského skončil na třetím místě ze všech registrovaných odrůd.

Lepší výsledky dává hybrid Factor na chladnějších stanovištích, kde dosáhl 112 %, v teplých má kolem 109 %. Jeho výhodou je vyšší odolnost šešulí vůči pukání, což je velice zajímavé z pohledu sklizně.
Nový je také hybrid Hybrirock, který podle Ing. Vavřiny dosáhl nejlepších výsledků v pokusech Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin na Slovensku. Podle dalších údajů společnosti KWS proběhly v sezóně 2013/2014. „Bude se mu lépe dařit v teplých oblastech, takže bude vhodný spíše na jižní Moravu a do teplého Polabí,“ konstatoval Ing. Vavřina.
Dodal, že další novinky jsou  zatím pod číslem, ale budou se jmenovat Mark KWS a Alfredo KWS a jsou v registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Předpokládá, že jedna z nich bude v příštím roce uvedena na trh.
Ing. Vavřina připomněl zavedení odrůdy společnosti, které si návštěvníci mohli také prohlédnout. Uvedl, že Sherlock je nejvýnosnější a nejpěstovanější odrůdou v České republice.
Traviata vyniká vysokou odolností vůči suchu a na suchých stanovištích a lehkých půdách. Je také ranější, rovnoměrně dozrává a nepotřebuje regulaci poléhání, protože je vysoce odolná.
Hybrid Marcopolos přišel na trh před třemi lety a v současné době je ve východních Čechách nejvýnosnější odrůdou a třetí nejvýnosnější odrůdou v rámci republiky u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. „Vyniká velice rychlým startem na podzim, takže potřebuje včasnou regulaci, aby do zimy nepřerůstala. Následně roste normálně jako většina ostatních hybridů, což platí i na jaře. Je intenzivní, vyžaduje tomu přizpůsobenou agrotechniku a regulaci poléhání na jaře,“ uvedl Ing. Vavřina. Frodo KWS byl uveden na trh v loňském roce a je prvním rokem na běžných plochách. Má menší vzrůst a roste rovnoměrně a rychle na podzim, přičemž snáší i méně intenzivní stanoviště.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down