02.06.2016 | 03:06
Autor:
Kategorie:

Odrůdy, které mohou být budoucností

Hlavním tématem již 23. polního dne v Branišovicích byly obilniny s aktuálním sortimentem odrůd pšenice, ječmene, tritikale a žita firem RAGT a VP Agro, spol. s r. o. Návštěvníci se mohli seznámit s letošní novinkou ozimé pšenice RGT Reform, ale také připravovanými odrůdami v této plodině RGT Sacramento, RGT Premiant a RGT Gejzír. Na předváděcí ploše byl za účasti řady osivářských firem připraven odborný výklad k jednotlivým odrůdám a použité chemické ochraně firmy Syngenta Czech s. r. o.

První ze zajímavých novinek v ozimé pšenici pro rok 2017 je osinatá odrůda RGT Sacramento. Podle Ing. Petra Lamla, hlavního šlechtitele šlechtitelské stanice Branišovice RAGT Czech, s. r. o., jde o výnosnou pšenici ve všech výrobních oblastech s pekařskou kvalitou B. V současné době je ve třetím roce státních odrůdových zkoušek, ve kterých lze vyzdvihnout nejvyšší dosažený výnos RGT Sacramenta v letech 2014 a 2015 (v neošetřené variantě 112 %, v ošetřené 108 %). Jak Ing. Laml doplnil, odrůda se vyznačuje stabilním číslem poklesu, raností na úrovni Sultanu, kratším nepoléhavým stéblem a dobrým zdravotním stavem – šlechtitel upozornil zejména na rzi a fuzariózy. Výnos tvoří především počtem odnoží při středně vysoké HTZ.

Taktéž ve třetím roce státních odrůdových zkoušek se nachází ozimá pšenice RGT Premiant (Bohemia x Bodyček). Zkouškami zatím prochází s vysokou E kvalitou – s přihlédnutím ke kvalitě dosahuje dobrých výnosů ve všech výrobních oblastech. Výnos tvoří především produktivitou klasu. Po rodičích zdědila velmi dobrou mrazuvzdornost a disponuje také dobrým zdravotním stavem s vysokou odolností k fuzarióze klasu. V parametru akumulace mykotoxinů je podle Ing. Lamla hodnocena Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze-Ruzyni jako čtvrtá nejlepší.

Trojici nových odrůd uzavírá odrůda registrovaná na Slovensku RGT Gejzír (A), která je velice dobře adaptovaná na teplejší podmínky. Tato odrůda se střední výškou stébla a dobrým poléháním je podle šlechtitele vhodná i na pozdní setí

 

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down