20.06.2017 | 05:06
Autor:
Kategorie:

Na tradiční lokalitě v Kněževsi

Devatenáctý ročník polního dne v Kněževsi zvolila společnost BASF, spol. s r. o., v tradičním duchu. Napříč pokusnými parcelkami s ječmenem, řepkou, pšenicí, kukuřicí a hrachem procházela fungicidní a herbicidní řešení firmy BASF aplikovaná na vybrané odrůdové spektrum. Stávající sortiment přípravků na ochranu rostlin doplňovaly novinky Priaxor EC, Nimbus Gold a rozšířená registrace přípravku Systiva do ozimé pšenice.

Zatímco loňský podzim byl z hlediska srážek na normálu, letošní jaro nasbíralo do května na lokalitě Kněževes srážkový deficit 40 mm, červen, pokud nepřijdou významnější srážky, je pouze na třetině dlouhodobého normálu. Porostům tak významně pomohla zimní vláha, i když jarní plodiny již srážkový deficit pociťují výrazněji. Tlak chorob je podle Ing. Daniela Nerada z firmy BASF střední až nižší, přesto na některých odrůdách pšenice lze pozorovat rozvoj rzí, braničnatek i DTR, v řepkách pak hlízenku. Jarní ječmen je poměrně zdravý. U kukuřice Ing. Nerad vyzdvihl vysokou účinnost preemergentních i časně postemergentních aplikací herbicidů.

První novinkou pro letošní podzim, kterou představili zástupci společnosti BASF na polním dni, je Nimbus Gold (dimethenamid-P 200 g/l, clomazone 40 g/l, metazachlor 200 g/l). Tento třísložkový herbicid je v dávce 2,5 l/ha registrován proti jednoděložným jednoletým a dvouděložným jednoletým plevelům pro preemergentní aplikaci v ozimé řepce. Podle Ing. Iva Kulhánka z firmy BASF jde o balíček Butisan Duo Pack zakomponovaný do jednoho přípravku. Zajímavostí je i unikátní formulace ZC, což představuje mix formulace CS a SC. Přípravek bude k dispozici v omezeném množství. Důležitou informací je i vyloučení z použití v ochranném pásmu II. stupně zdrojů podzemní a povrchové vody.

Pro příští rok je připraven dále dvousložkový fungicid Priaxor EC (fluxapyroxad 75 g/l, pyraclostrobin 150 g/l) registrovaný do ozimé pšenice, ozimého a jarního ječmene, ozimého žita a tritikale v dávce 0,75 až 1 l/ha proti celému spektru listových chorob obilnin. Tímto produktem se firma připravuje na situaci, kdy z trhu zmizí účinná látka epoxiconazole, nastínil Ing. Kulhánek. Přípravek je vyloučen z použití v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody.

Závěrečnou novinkou je rozšířená registrace nepostřikového fungicidu Systiva (fluxapyroxad 333 g/l) do ozimé pšenice. Podle Ing. Kulhánka zajišťuje daleko lepší přezimování, vitalitu, ale především ochranu proti chorobám pat stébel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down