24.06.2019 | 08:06
Autor:
Kategorie:

Desítka odrůd lahodila oku pěstitelů

Klíč k úspěchu, kdo by nechtěl znát zdroj. Pomyslným klíčem v zámku pootočili zástupci firmy KWS OSIVA s. r. o. a pozvali pěstitele do království řepkových polí v rámci série odborných polních akcí. Šlechtění řepky této firmy se vedle vysokého výnosu semen a oleje ubírá cestou zlepšování zdravotního stavu, nové hybridy již disponují geneticky podmíněnou odolností vůči fomě, nadprůměrnou odolností k verticiliovému vadnutí a hlízence. Charakterizuje je též S-POD funkce, tedy omezené pukání šešulí, i mrazuvzdornost a vitalita.

Jeden z polních dnů proběhl na pozemcích firmy AGRO Jesenice u Prahy a. s., kde zástupci firmy KWS OSIVA představili deset hybridů. Stabilní součástí nabídky jsou Factor KWS, Alvaro KWS, Marc KWS, Marcopolos, Umberto KWS, Hybrirock, Ermino KWS, v letošním roce přichází novinka Allberich KWS a ve zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) jsou další dva hybridy – Fernando KWS a Sergio KWS.

Allberich KWS je polotrpasličí hybrid, jehož vlastnosti se nijak neliší od moderních odrůd nabízených firmou KWS OSIVA (mrazuvzdornost, gen Rlm 7, S-POD funkce), odlišná je pouze výška porostu. Podle Roberta Švece, zástupce firmy KWS OSIVA, je po polotrpasličích odrůdách poptávka, důvodů je více – snadnější přístup do porostu, odolnost proti poléhání i jednodušší sklizeň. Výnos tvoří bohatým větvením a nasazením šešulí.

Jako ochutnávku přiblížila Monika Tomínová z firmy KWS OSIVA dva hybridy, které jsou v současné době ve zkoušení – Fernando KWS a Sergio KWS opět s výbavou nové genetiky (zvýšená odolnost proti fomě, nepukavost šešulí, odolnost vůči mrazu ...). Zatímco Fernando KWS má místo v nabídce v České republice ne zcela jisté, Sergio KWS by mohlo sortiment doplnit již v příštím roce. Na Slovensku i v Polsku, kde je již tento středně raný plastický hybrid vyššího vzrůstu registrován, je podle informací M. Tomínové velmi dobře hodnocen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down