19.06.2015 | 01:06
Autor:
Kategorie:

Den věnovaný půdě

U příležitosti Mezinárodního dne půdy proběhl včera polní den Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského na zkušební stanici v Lípě u Havlíčkova Brodu. Zabýval se především půdou a její úrodností.

Přednášky byly věnovány například společné zemědělské politice a jejím dotačním nástrojům pro zachování půdní úrodnosti, ochraně půdy v podmínkách ČR, pozemkovým úpravám a podobně. Obsáhlou přednášku věnovanou využívání a někdy spíše zneužívání půdy v ČR přednesl Ing. Miroslav Florián, Ph.D., ředitel sekce zemědělských vstupů ÚKZÚZ. Kromě jiného připomněl, že v ČR je 4,25 mil. ha zemědělské půdy, z toho 3 mil. orné, a na jednoho obyvatele tak připadá 0,3 ha. Celosvětový průměr je 0,22, přičemž v roce 1961 to byl skoro dvojnásobek. V ČR se také denně zastaví 10 ha zemědělské půdy.

Na poli si následně účastníci mohli prohlédnout pokusy, které ÚKZÚZ provádí, týkají se například odrůd, výživy zvířat a nově také ekologického hospodaření. Velký zájem vzbudila půdní sonda a výklad k půdní mikrobiologii, ze kterého kromě jiného vyplynulo, že dusíkaté hnojení příliš půdnímu životu neprospívá.*

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down