16.03.2017 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vhodné pro počáteční fáze vývoje brambor

Pro pěstitele brambor jsou připraveny dva nové fungicidy společnosti Syngenta Czech, s. r. o., určené na ochranu proti plísni bramboru – Coprantol Duo, nízkoobsahový měďnatý přípravek s účinnými látkami oxichlorid měďnatý (245 g/kg) a hydroxid měďnatý (244 g/kg) a fungicid Carial Flex, obsahující známé účinné látky mandipropamid (250 g/kg) a cymoxanil (180 g/kg). Z hlediska ochrany bramboru doporučila Ing. Renata Salavová z firmy Syngenta Czech na semináři ve Stříteži použít tyto produkty v počátečních fázích vývoje růstu, i když vzhledem k jejich registraci je možné aplikovat je i později.

Coprantol Duo je určen k hubení bakteriálních a houbových chorob. Proč přichází na trh další měďnatý přípravek? „Většina produktů, které obsahují měď, jsou jednosložkové. Tento přípravek má výhodu, že kombinuje obě formy mědi. Hydroxid měďnatý přináší rychlý zásah a účinnost i v nižších dávkách, oxichlorid měďnatý poskytuje produktu dlouhodobost účinku a zároveň šetrnost,“ vysvětlila zástupkyně firmy Syngenta. Doporučená dávka v bramborách proti plísni bramboru činí 3 kg/ha. Kromě brambor bude registrován (registrace se předpokládá v průběhu března) do révy, ovocných sadů, chmele a okrasných rostlin.

Druhá novinka, Carial Flex, přináší v účinné látce mandipropamid, spadající do chemické skupiny karboxylových kyselin, preventivní a částečně kurativní způsob účinku. V rostlině se šíří translaminárně (patentovaná technologie Lok + Flo). Dalším kladem mandipropamidu je výborná odolnost proti smyvu deštěm. Partnerem této účinné látky je cymoxanil spadající do chemické skupiny acetamidů. Disponuje protektivními a kurativními vlastnostmi, vykazuje translaminární i kontaktní účinek podobně jako mandipropamid, přiblížila přednášející. Na základě studií firmy Syngenta i používání v praxi vykazuje velmi dobrý účinek proti napadení stonku, zajišťuje také dobrý účinek v deštivém počasí.

Carial Flex je registrovaný proti plísni bramboru v dávce 0,6 kg/ha, lze jej aplikovat od BBCH 31 do BBCH 91 s intervalem mezi aplikacemi sedm dní. „Možnost použití je velmi široká, ale nejlepších účinků v Syngenta technologii zaznamenáváme, když je přípravek umístěn do počátečních fází vývoje bramboru,“ zopakovala Ing. Salavová i s konkrétním doporučením řazení za přípravkem Ridomil Gold, které vychází z pokusů ve Valečově. Carial Flex je vyloučen z použití v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down