18.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U hlavních producentů méně brambor

Letošní produkce brambor v zemích NEPG bude o 6 % nižší. Prudce přitom vzrostly náklady na produkci a skladování, což by mohlo způsobit pokles ploch brambor v roce 2023. Za poklesem produkce stojí především nepříznivý vývoj počasí.

Informovala o tom v polovině listopadu v tiskové zprávě organizace NEPG (North Western European Potato Growers ), která slouží jako platforma pro výměnu informací o trhu v severozápadním spotřebitelském řetězci. Země NEPG zahrnují Německo, Belgii, Nizozemsko a Francii. Původní odhad poklesu produkce ze září se pohyboval v rozmezí 7 až 11 %. Celková sklizeň brambor v uvedených zemích podle posledního odhadu dosáhne 21 224 tis. t, loni to bylo 22 576 tis. t. Celková plocha brambor v těchto zemích přitom vrostla z 495 126 ha v roce 2021 na letošních 510 749 ha.

Velké regionální rozdíly

Organizace konstatuje, že zářijové deště umožnily na velké části bramborových polí přírůstek výnosu. Proto je celková produkce vyšší, než se očekávalo. Existují ale velké regionální rozdíly, přičemž velmi dobré výnosy mají zóny na severu Nizozemska (díky většímu množství srážek a také rozsáhlému zavlažování). V oblastech na západě a severu Německa jsou výnosy převážně průměrné. Zóny v některých částech Belgie a ještě více ve Francii měly velmi neuspokojivé výnosy. Někteří zemědělci tam podle NEPG nebudou schopni naplnit všechny své smlouvy.
Výše průměrných hektarových výnosů měla v roce 2022 velký rozptyl v závislosti na konkrétním státu, regionu a zemědělském podniku. Místní vlivy (velmi nerovnoměrné rozložení teplot a srážek) včetně využití zavlažování vedly k velkým rozptylům výnosů, které sahaly od necelých 30 t/ha až po více než 65 t/ha. Přesnější údaje k celkové produkce by měly být k dispozici během několika týdnů.

Zaseli více obilnin

NEPG dále uvádí, že nebývale vysoké výrobní náklady (současné i očekávané) a dobré ceny obilovin přiměly zemědělce zasít více ječmene a pšenice. To bude mít zřejmě vliv na plochu brambor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down