Věnovali se výzkumu v zemědělství

Včera skončila v Brně dvoudenní mezinárodní konference Aktuální poznatky v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů. Jejím cílem je prezentovat nejnovější výsledky aplikovaného výzkumu v těchto oblastech. Konference měla zhruba 160 účastníků, počet odborných příspěvků dosáhl čísla 130.

Hlavním pořadatelem akce je Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o. Troubsko. Jeho ředitel RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., na začátku seznámil účastníky s aktuálním děním v oblasti zemědělského výzkumu. Konstatoval, že na základě deklarací potenciálního nového premiéra lze předpokládat, že bude zrušen úřad, který aktuálně zastává MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, tedy místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace. To se zřejmě odrazí na významu Rady pro výzkum, vývoj a inovace. RNDr. Nedělník také uvedl, že se ve spolupráci s Agrární komorou budou snažit uspořádat kulatý stůl k dalšímu vývoji poradenského systému v ČR. Zdůraznil také důležitost prezentace výsledků výzkumu založené na vědeckých výzkumných poznatcích směrem k laické veřejnosti. „Doufám, že výstupy z této konference potvrdí, že zemědělec není škůdcem krajiny, který nás chce otrávit a vyhubit, ale že je naším živitelem a udržovatelem krajiny. A to je z mého pohledu důležitá zpráva, kterou bychom měli komunikovat navenek. Bez dobře zvládnutých pěstebních technologií a postupů v ochraně rostlin nebude zdravých potravin a zdravé produkce,“ uzavřel RNDr. Nedělník.
V úvodu vystoupila také Ing. Iva Blažková, Ph.D., vedoucí oddělení výzkumu Ministerstva zemědělství, která hovořila o systému hodnocení výzkumných organizací. Ing. Jan Záhorka, poradce prezidenta Agrární komory ČR, hovořil o prioritách, které komora zastává ve vztahu ke společné zemědělské politice. Ing. Jan Prášil, ředil akciové společnosti Semo a prezident Českomoravské šlechtitelské a semenářská asociace, se kromě jiného věnoval regulacím odrůd, vyvinutých nejnovějšími způsoby šlechtění (např. fúze protoplastů, dihaploidní šlechtění a další). Připomněl stanovisko Evropské semenářské asociace, podle kterého by neměly podléhat dodatečným předpisům, pokud by mohly být vyrobeny prostřednictvím dřívějších šlechtitelských metod nebo by mohly být také získány z přirozených procesů bez lidského zásahu.*
Sborník z konference vychází v Úrodě č. 12.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down