Archiv pro štítek: šlechtění

Filtr

Šlechtitelská stanice slaví výročí

Zhruba jeden milion eur stojí vyšlechtění jedné odrůdy. Uvedl to v souvislosti se šlechtěním ječmene Ing. Pavel Kutmon, ředitel společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., u příležitosti semináře k oslavě 70. výročí založení Šlechtitelské stanice v Hrubčicích, který proběhl včera v Prostějově.

Kategorie: Obiloviny

Pracují na moderních odrůdách

Především na genetické úpravy obilnin se soustřeďují v rámci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum dvě oddělení, oddělení molekulární biologie a laboratoř, která je součástí oddělení chemické biologie a genetiky.

Kategorie: Obiloviny

Věnovali se výzkumu v zemědělství

Včera skončila v Brně dvoudenní mezinárodní konference Aktuální poznatky v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů. Jejím cílem je prezentovat nejnovější výsledky aplikovaného výzkumu v těchto oblastech. Konference měla zhruba 160 účastníků, počet odborných příspěvků dosáhl čísla 130.

Kategorie: Ochrana rostlin, Odrůdy

Jednali o projektu LEGATO

Projektu LEGATO (LEGumes for the Agriculture of Tomorrow; Leguminózy pro zemědělství zítřka) byla věnována konference, která proběhla minulý týden ve Velkých Losinách na Šumpersku. ...

Kategorie: Luskoviny

Šlechtění jako hlavní intenzifikační faktor

Přínos samotné šlechtitelské práce pro společnost je až překvapující. Významný růst výnosů zaznamenaly v posledních patnácti letech všechny hlavní hospodářské plodiny. Tento fakt má přesah nejen do ekonomiky, ale také do ekologie, kdy například úsporou orné půdy nezatěžujeme přírodu, což se promítá i do rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů na...

Kategorie: Odrůdy

Cena pro novou řepku

Cenu časopisu Úroda na letošním veletrhu Techagro letos získal Orex, ozimá řepka z tuzemského šlechtění. Časopis tuto cenu uděluje za inovaci v rostlinné výrobě. V případě letos v lednu registrované liniové odrůdy Orex hrál hlavní roli fakt, že jde o první dihaploidní odrůdu ozimé řepky z tuzemského šlechtění.

Kategorie: Jak to vidím já, Olejniny