05.10.2020 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velká pětka sklidí více brambor

V Německu se očekává výrazně vyšší sklizeň brambor, a to jak meziročně, tak oproti víceletému průměru. Informovalo o tom německé Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství (Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft; BMEL) v tiskové zprávě. Meziročně vyšší sklizeň se očekává u pěti hlavních bramborářských států v Evropské unii.

Na základě dosavadních výnosů ministerstvo odhaduje, že se letos sklidí 11,6 milionů tun brambor. To je o 8,9 % více než v minulém roce a o 8,3 % více než je víceletý průměr. Významnou příčinou je další rozšiřování ploch této plodiny. V Německu vzrostla pěstební plocha pro brambory na konzum, zpracování a pro průmyslové účely meziročně o 1,2 % na téměř 275 000 ha.

V posledním odhadu uvedl Svaz pěstitelů brambor severozápadní Evropy (NEPG), že očekává u pěti největších evropských pěstitelů (Belgie, Německo, Francie, Nizozemsko a Velká Británie) celkovou sklizeň konzumních brambor ve výši 27,9 mil. t (meziročně +3,1 %), loni to bylo 27,1 mil. t. Výnos by se měl pohybovat na průměru posledních pěti let, celková produkce se ale oproti němu odhaduje o 6,5 % vyšší.

NEPG upozorňuje, že covidová pandemie vyvedla trh s rovnováhy. Příčinou byl především lockdown a s ním související celosvětový pokles poptávky po výrobcích z brambor ze strany stravovacích zařízení. „Na druhou stranu, ačkoliv maloobchodní poptávka po potravinách z brambor vzrostla, nestačilo to k vyrovnání nedostatečné poptávky v hotelovém, restauračním a stravovacím průmyslu. Je proto zřejmé, že v současné době neexistuje rovnováha mezi nabídkou a poptávkou,“ upozorňuje NEPG a dodává, že se to projevuje na aktuálních cenách brambor. Uvedená situace se podle svazu týká hlavně brambor na zpracování.  Poptávka zpracovatelských společností se opět zvýšila, stále však není na úrovni před covidem-19.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down