16.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zóně NEPG se sklidí o 7 až 11 % méně brambor


Na svém posledním zasedání před zahájením konference Potato Europe 2022 odhadlo sdružení NEPG, že celková produkce brambor v zóně NEPG (EU-4) bude nižší o 7 až 11 % Pravděpodobná konečná výměra v zóně NEPG (EU-4) v roce 2022 bude činit 510 938 ha, což představuje celkový nárůst o 3,2 % ve srovnání s loňským rokem a nárůst o 1,7 % ve srovnání s pětiletým průměrem. Nizozemští pěstitelé vysadili o 7,7 % ha více než v roce 2021. Sdružení o tom informovala v tiskové zprávě v polovině září.

V závislosti na konečných přírůstcích by se celková produkce měla pohybovat mezi 20 a 21 mil. t. Po dlouhém a neobvykle velmi suchém a horkém létě se celková produkce brambor snížila v celé zóně NEPG. Situace v jednotlivých zemích a regionech se liší, nejvíce jsou postiženi belgičtí a francouzští zemědělci (u Belgičanů je to přibližně o 20 % méně), velmi málo pak nizozemští, zejména ti severně od velkých řek, kde bylo zaznamenáno více srážek. Někteří zemědělci nebudou schopni kvůli nízkým výnosům splnit očekávané zakázky.
"Léto 2022 bude zaznamenáno jako obtížný a velmi nákladný rok, ať už kvůli nízkým výnosům na hektar, tak proto, že náklady na energii a zavlažování byly mnohem vyšší. Vlny veder, které nás provázely po celé léto, budou mít za následek určité problémy s kvalitou a skladováním," shrnuje sdružení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down