12.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úřady zadržely nelegální pesticidy

Celkem 2040 tun padělaných nebo nelegálních pesticidů zabavily orgány činné v trestním řízení během letošní operace Silver Axe VIII. Proběhla mezi 23. lednem a 28. dubnem 2023 a zapojily se do ní donucovací orgány z 32 zemí, tedy všech členských států EU a pěti třetích zemí. Orgány kromě toho zatkly 21 podezřelých osob a zlikvidovaly několik výrobních zařízení používaných k padělání pesticidů.

Silver Axe je každoroční operace Europolu zaměřená na padělané nebo nelegální pesticidy, úřad o jejích výsledcích informoval v tiskové zprávě. Dodal, že ji podpořily Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin (DG SANTE), CropLife Europe a CropLife International. Europol uvádí, že tuto operaci koordinoval, usnadňoval výměnu informací a poskytoval operativní a strategickou analytickou podporu. Kromě toho specialisté Europolu s mobilní kanceláří a forenzní experti poskytovali podporu vnitrostátním donucovacím orgánům. Objem zadržených pesticidů byl dvojnásobný oproti minulému roku.

Hlavním zdrojem Asie

Zúčastněné orgány prováděly kontroly na pozemních a námořních hranicích, vnitrozemských tržištích, u poskytovatelů zasilatelských služeb a na internetových tržištích. Případy zneužití při obchodování s nelegálními pesticidy sahají od obchodování s padělanými nebo nesprávně označenými výrobky až po neregulérní dovoz zakázaných látek, uvádí tisková zpráva. Hlavním zdrojovým regionem nelegálních pesticidů zůstává Asie, ale velká část výroby a konečné úpravy se odehrává v EU.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down