02.08.2022 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zabavili nelegální pesticidy

Deset zatčení a 1150 tun zabavených nelegálních pesticidů přinesla letošní operace Silver Axe VII,, která probíhala na začátku roku. Úřady zjistily nárůst nelegálního obchodu s pesticidy na jihu Evropy a v oblasti Černého moře. Prudce se zvýšil počet případů nelegálních pesticidů pocházejících z Turecka. Zdrojovou zemí číslo jedna ale stále zůstává Čína.

Sedmý ročník Silver Axe, každoroční operace Europolu zaměřené na nelegální pesticidy, odhalil nové trendy, které se objevují na černém trhu s přípravky na ochranu rostlin v EU. Došlo k nárůstu počtu záchytů menších zásilek (do 10 l/kg). Obchodování s nimi se v průběhu let zvýšilo. Kromě hraničních kontrol úřady monitorují také internetové obchody, které poskytují fyzickou adresu pro odběr výrobků zakoupených on-line. Ačkoli obchodování s herbicidy, insekticidy a fungicidy obsahujícími zakázané látky zůstává stabilní, operace také odhalila, že v současné době roste padělání běžně používaných značek těchto výrobků. Europol o tom informoval v tiskové zprávě.

Silver Axe byla původně vyvinuta jako koordinovaná reakce na nebezpečné obchodování s nelegálními pesticidy. Úsilí veřejného a soukromého sektoru vedlo během posledních šesti operací Silver Axe k zabavení celkem 4921 tun nelegálních pesticidů. Europol operaci koordinoval, usnadňoval výměnu informací a poskytoval operativní a strategickou analytickou podporu, uvádí dále tisková zpráva.

Úřad dále uvádí, že nárůst počtu zabavených výrobních zařízení a surovin dodávaných do Evropy naznačuje nárůst padělatelských aktivit v EU. Donucovací orgány v členských státech EU nyní častěji odhalují tyto padělatelské operace na území EU. V rámci toho odhalily řadu postupů.

Další podrobnosti připravujeme do týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down