Produkce tuzemského máku je letos již prakticky vyprodaná, platí to ale i pro slovenský a maďarský trh. Meziročně u nás výrazně vzrostla plocha máku. Informace zazněly na semináři Aktuální problémy makových polí, který proběhl na pokusné stanici České zemědělské univerzity v Červeném Újezdě. Součástí akce byla prohlídka technologických pokusů, které zahrnovaly přehlídku odrůd, hnojení a ošetřování porostů a různé možnosti moření a ošetření osiva.
Celkové vývozy za sklizňový rok 2023–2024 (září– březen) činily přes 13 000 t máku, dlouhodobý průměr je 15 000 t. Dovezlo se 1580 t, z toho 75 % ze Slovenska. Uvedl to na úvodním semináři Ing. Václav Lohr, poradce sdružení Český modrý mák, z. s. Doplnil, že v březnu se vyvezlo 1800 t, což je poměrně velké množství, ale nižší než průměr posledních deseti let. Většinou komodita mířila do Ruské federace, Rakouska, Polska a na Slovensko. Dovezlo se 174 t, naprostá většina ze Slovenska.
Tuzemská plocha vyšší
Ing. Lohr uvedl, že osevní plocha máku je v ČR meziročně o 50–60 % vyšší. Podle dosavadních odhadů se pohybuje v rozmezí 35 000 až 42 000 ha včetně ozimého máku, který má asi 7000 ha. Po dvouletém poklesu se tak vrací k původním hodnotám. Uvedl také odhady plochy z dalších zemí, které se zabývají produkcí potravinářského máku. K velkým pěstitelům máku patří Turecko, produkuje hlavně bílý mák. Hlavním odběratelem byla především Indie, která ale chce dovozy ukončit a komoditu si produkovat doma.
Upozornil, že se zřejmě změní maximální limit reziduí acetamipridu v semeni máku. Nyní platí 0,01 mg/kg. Tato hodnota je podle Ing. Lohra příliš nízká, prakticky nulová, a pěstitel by v podstatě neměl příslušné přípravky používat, protože by ji s velkou pravděpodobností překročil. Limit by mohl podle návrhu mohl vzrůst na 0,03 mg/kg a snad i na 0,06 mg/kg. Změna by mohla platit od roku 2025.
Další podrobnosti přinese některé z dalších čísel týdeníku Zemědělec.*