29.04.2023 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za jarními škůdci řepky a doporučení nejen proti blýskáčkovi

K ochraně proti jarním škůdcům řepky zbývají zejména přípravky na bázi pyretroidů, neonikotinoidů a také pyretroid jiné skupiny – etofenprox. Lepší výchozí situaci z hlediska ochrany a rezistence k přípravkům mají krytonosci než blýskáčci, i když u acetamipridu se již citlivost krytonosce čtyřzubého snižuje (podobná situace jako u blýskáčků před deseti lety k pyretroidům). V rámci sympozia společnosti Corteva o tom informoval doc. Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze.

Letošní rok byl z hlediska výskytu a možnosti ochrany proti krytonoscům velmi specifický. První krytonosci se začali objevovat již koncem února, ale podmínky pro ošetření nastaly až po polovině března, kdy 18. a 19. 3. gradoval výskyt krytonosců čtyřzubých jako celku i samiček připravených ke kladení. A právě v kritickém období zůstala podle doc. Kazdy nejméně třetina porostů neošetřených z důvodů nevhodných podmínek pro aplikaci (ideální podmínky byly letos asi jen dva až tři dny kolem 20. 3.). V období Velikonoc tak byly stále v porostech samičky připravené klást.

Aktuálně se v porostech objevuje blýskáček řepkový, proti kterému nemáme v současné době adekvátní možnosti ochrany. Rezistence blýskáčka k pyretroidům stále stoupá, u neonikotinoidu acetamiprid je situace lepší, ale nijak růžová – registrovanou dávku 42 g/ha přežije podle doc. Kazdy již menší polovička populace. Jediné štěstí je, že chladné jaro s výskytem srážek tomuto škůdci nesvědčí. Díky malé populaci blýskáčka jsou také pyretroidy a neonikotinoidy v praxi stále účinné, neboť nižší účinnost insekticidu není u malé populace škůdce tolik viditelná (například při 60% účinnosti z deseti škůdců přežijí jen čtyři, jiná by byla situace v případě výchozího počtu sto škůdců, kdy by přežilo čtyřicet). „Blýskáčka zvládáme proto, že jsou nízké stavy, pokud by se zvýšily, budeme mít velké problémy,“ dodal řečník. V této souvislosti hovořil i o boosteru piperonyl butoxide (jeho přídavek by měl zvyšovat/obnovovat účinnost pyretroidů), jehož význam potvrdily pokusy v lokalitách s vyšším výskytem blýskáčka a vysokou rezistencí škůdce k pyretroidům.

Méně významným škůdcem je v současné době bejlomorka kapustová, proti které je v případě potřeby volbou číslo jedna acetamiprid, a to podle doc. Kazdy nejlépe v tekuté podobě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down