06.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plocha máku se loni meziročně nezměnila

Světová plocha potravinářského máku se pohybuje kolem 100 000 hektarů. Z toho se přibližně čtvrtina pěstuje v České republice. ČR je už řadu let největším producentem potravinářského máku na světě.

Naši obyvatelé nejsou světová špička jen v produkci, ale i v konzumaci. Na hlavu spořádáme kolem čtyř stovek gramů ročně. Takové množství je potřeba například do náplně asi pětadvaceti buchet. Výměra makových polí na našem území kolísá. Zatímco v letech 2020 a 2021 se u nás mák pěstoval na více než 40 000 hektarech, předloni došlo k propadu na 26 tisíc hektarů a loni zůstala tato plocha na zhruba stejné úrovni. Výměru máku v ČR udává graf. Píše o tom spolupracovnice redakce Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 4/2023

Jarní i ozimý

Autorka připomíná, že v zemědělské polní praxi se využívá především jednoletý jarní mák. V posledních letech se na našich polích rozšířil i ozimý. Odrůdy potravinářského máku mají nejčastěji modrou barvu semen, která v největší míře zaručuje typickou vůni a chuť.
Obsah morfinu v suché makovině (makovice s maximálně 15 cm stonku) se rámcově pohybuje od skoro nuly do přibližně jednoho procenta. V ČR se pěstují odrůdy s maximálním obsahem do 0,8 % morfinanových alkaloidů v makovině. Tato produkce semen máku je výhradně určena pro potravinářské využití.
Semeno olejného máku se používá jako pochutina v potravinářství. Dříve se z makových semen běžně, v současnosti výjimečně, lisoval sladký, voňavý vysychavý olej, který nahrazoval olej olivový. Suché, rozbité makovice, takzvaná makovina, se u nás v minulosti po výmlatu semen uplatňovaly ve farmaceutickém průmyslu, hlavně pro alkaloid morfin.
Množství informací z oblasti pěstování máku zaznělo na konferenci „Mák v roce 2024“ uspořádané ve Větrném Jeníkově. Tradiční akci, která se uskutečnila i formou videokonference, pořádaly spolek Český modrý mák, z. s., a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), popisuje autorka.*

Úvodní foto: Výměra máku v ČR byla v posledních dvou letech stejná Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down