Tři nová "éčka" na dohled

Trojici nových odrůd ozimé pšenice s pekařskou kvalitou E představila včera na semináři v Nepomuku akciová společnost Selgen. Na první pohled se zdá, že se jim podařil mimořádný šlechtitelský úspěch.

Ten lze přičíst osinaté Annie (E), která má původ v křížení Meritto x Ch111.12772 x Eurofit. Dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění společnosti Selgen,  u ní zdůraznil především mimořádně vysoké parametry pekařské kvality (jakost hodnocena stupněm 8,4, což má být nejvyšší hodnota v rámci ČR)  a vysoký výnos. Je polopozdní s výbornou mrazuvzdorností. Objemová hmotnost je vysoká (808 g/l), pádové číslo vysoké (366 sec.) a stabilní, obsah N-látek dosahuje 16,2 %, hodnota Zelenyho testu je 67 ml.

Mezi další novinky představené Dr. Horčičkou patří také Tosca (E), její původ je (Hubertus x Denstraňka) x Batis. Je poloraná, má velmi dobrou odolnost vůči fuzariózám v klasu, dobrou odolnost vůči poléhání a mrazuvzdornost na stupni 6. V neošetřené variantě měla vynikající výnos v řepařské a obilnářské výrobní oblasti.

Julie (E) byla vyšlechtěna křížením Meritto x Caphorn. V zimě 2012 ukázala zimovzdornost na stupni 8, kromě toho je raná/středně raná a v tomto sortimentu má vysoký výnos. Dále disponuje odolností k poléhání na stupni 7,2 a vysokou HTZ.

Tyto tři odrůdy zatím nemají podle stránek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu dokončenou registraci.

Novou jarní pšenicí je letos registrovaná Alondra (B) s vysokým výnosem a dobrou odolností vůči většině listových chorob.

Na semináři byly představeny i některé další novinky. Další podrobnosti si přečtete v některém z dalších čísel časopisu Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down